2018 emlak vergisi 2. taksiti ne zaman?

2018 emlak vergisi 2. taksiti ne zaman?

Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor. İlk taksit ödemeleri Mart ayında gerçekleşen emlak vergisinde 2. taksit ödemeleri ne zaman yapılacak?


Emlak vergisi, gayrimkul sahipleri tarafından ödeniyor. Emlak vergisini bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler ödüyor. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen vergi sorumluluğu doğuyor.

1319 sayılı Kanun hükümlerine göre ödenen emlak vergisi, senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. 

Emlak vergisi için ödenecek bedel taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

2018 emlak vergisi en son ne zaman ödenir?

Emlak vergisi 1. taksiti 1 Mart'ta başladı. 3 ayda ödenebilen emlak vergisi 1. taksiti 31 Mayıs'ta sona erdi. 2018 emlak vergisi 2. taksiti ne zaman?

Emlak vergisinde 2. taksit ödemeleri ise Kasım ayı itibari ile başlayacak. 1 Kasım'da ödenmeye başlanan emlak vergisi ödemeleri 30 Kasım'da sona erecek.

 

6 maddede emeklilerin emlak vergisi muafiyeti şartları!

 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com