2021 kira gelirleri beyannamesi ne zaman verilir?

2021 kira gelirleri beyannamesi ne zaman verilir?Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2021 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 9.11 olarak belirlendi. Bu kapsamda, 2021 gelirleri için istisna tutarı 7 bin lira olarak açıklandı.


2021 kira gelirleri beyannamesi ne zaman verilir?

213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına göre, yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'nde yaşanan ortalama fiyat artış oranı olup, bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete'de açıklanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayınladığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2021 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı belli oldu. Emlak vergisi için uygulanacak olan 2021 zam yüzde 9.11 olarak açıklandı. Peki kira geliri beyannemesi nereden verilecek? 2021 kira gelirleri beyannamesi ne zaman verilir? İşte tüm merak edilenler...

2021 kira gelirleri beyannamesi ne zaman verilir?

Kira geliri beyannamesi 2021

Kira geliri istisna sınırı 2020 yılında elde edilen gelirler için 6 bin 600 lira olarak uygulanıyordu. 2020 yılında bu tutarın altında konut kirası alanlar beyanname vermiyor. 

2021 yılında kazanılacak konut kira gelirlerinin 7.000 lirası gelir vergisinden istisna tutuluyor. Kira geliri beyannamesi 2021 için açıklanan tutarı geçmeyen konut kira gelirlerinin beyan edilmesi gerekmiyor. Kira gelirinin bu tutarı geçmesi halinde ise bu kısım gelir vergisinden muaf sayılıyor.

İstisna tutarının üzerinde gelir elde edilmesine rağmen beyan edilmemesi veya eksik beyan edilmesi halinde, istisnadan yararlanma hakkı bulunmuyor.

2021 kira gelirleri beyannamesi ne zaman verilir?

Kira geliri beyannemesi nereden verilecek?

• Başkanlığımıza ait www.gib.gov.tr internet sitesi (İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması) üzerinden;
- Anlaşmalı bankaların banka kartları veya banka hesabından,
- Yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların; kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri ile,
• Anlaşmalı bankaların;
- Şubelerinden,
- Alternatif ödeme kanallarından (İnternet Bankacılığı,
Telefon Bankacılığı, Mobil Bankacılık vb.),
• PTT işyerlerinden,
• Tüm vergi dairelerinden, ödeyebileceklerdir.

2021 kira gelirleri beyannamesi ne zaman verilir?

2021 kira gelirleri beyannamesi ne zaman verilir?

Kira geliri mükelleflerin, 1 Ocak – 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için Mart ayının 1 inci gününden son günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor.

Kira geliri beyannamesi 2021!