Ev kira beyannamesi ne zaman verilir?

Ev kira beyannamesi ne zaman verilir?Beyana dayalı vergi olan kira gelir vergisi için istisna bedeli belirleniyor. İstisnadan yüksek geliri olanların beyanı belli bir süre içerisinde vermesi gerekiyor. Peki, ev kira beyannamesi ne zaman verilir?


Ev kira beyannamesi ne zaman verilir?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, mesken ve işyerleri kiralamalarından elde edilen gelir için kira gelir vergisi ödeniyor.


Beyana dayalı vergi olan kira gelir vergisi için istisna bedeli belirleniyor. Meskenlerde istisna bedeli 3.300 TL, işyerler istisna bedeli ise 27.000 TL olarak belirlendi.


Kira gelir vergisi mükelleflerinin öncelikle elde ettikleri gelir için beyanname vermesi gerekiyor. Peki, ev kira beyannamesi ne zaman verilir?


Beyanname verdikten sonra, vergi Mart ve Temmuz ayları olmak üzere 2 eşit taksit halinde ödeniyor. Beyannameler 1 - 25 Mart 2015 tarihleri arasında verilebiliyor. 


Ancak her kira geliri elde eden mal sahipleri beyanname vermiyor. Ancak belirlenen istisna bedelinden yüksek miktarda kira geliri elde edenler vergi ödüyor.


Beyanname; normal posta ile veya özel dağıtım şirketleri aracılığıyla gönderilirse, vergi dairesine ulaştığı tarihte, taahhütlü posta ile gönderilmiş ise zarfın üzerindeki postaya veriliş tarihinde verilmiş sayılıyor. 


Takvim yılı içinde ülkeyi terk edenler, yurt dışına çıkma tarihinden önceki 15 gün içinde beyanname vermek zorundadırlar. Ölüm halinde ise beyanname ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde mirasçılar tarafından verilir.


Beyanname, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilecektir. Mükellefler normal olarak ikametgâhlarının bulunduğu yerin vergi dairesine bağlıdırlar.


Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükellefler, istemeleri halinde vergi dairesinden alacakları kullanıcı kodu, parola ve şifreyi kullanmak suretiyle yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda doğrudan kendileri gönderebilecekleri gibi elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış meslek mensupları aracılığıyla da gönderebileceklerdir.


Ayrıca beyannameler, “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” aracılığıyla internet ortamında verilebiliyor.Kira gelir vergisi oranları 2015!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com