2B arazisi başvuruları bugün sona eriyor!

2B arazisi başvuruları bugün sona eriyor! 2B arazisi başvuruları bugün sona eriyor!

2B yasasından daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi için 6 aylık ek süre bugün sona eriyor. 2B arazileri için defterdarlık ve mal müdürlüklerine başvurulabiliyor...2B yasasından daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesini sağlamak için süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler ve taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler için 7 Mart'ta 6 aylık ek süre tanınmıştı. Bu süre bugün sona eriyor.


Bu süreçte, 2B hak sahiplerine Bakanlık tarafından bilgilendirici mesajlar gönderildi. Bu mesajlarla, erken ödeme halinde faiz indiriminden yararlanılacağı belirtildi.


200 bin kişiye sunulan ikinci şansı değerlendirmek isteyen hak sahiplerinin ödemesi gerekecek satış bedeli, 3 aylık sürenin bittiği günden ödeme yapılacağı güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumu'nun aylık tüketici fiyatları endeksi toplamında artırılarak hesaplanacak. Vade farkı, 2/B arazisine talip olup peşinatı ödemeyenlere de uygulanacak.


Tarım arazilerine de başvurulabiliyor

Hazineye ait tarım arazilerinin satın alınmasına yönelik başvurular da bugün sona eriyor. 26 Nisan 2015 tarihinden sonra yapılan mücavir alan sınırları dışına çıkarılan yerler için de bugün mesai bitimine kadar başvuru yapılabiliyor.


2B arazisi başvurusu işlemleri

2B arazileri için defterdarlık ve mal müdürlüklerine başvurulabiliyor. Başvuruda gereken belgeler şu şekilde sıralanıyor:


Nüfus cüzdanının fotokopisi,

Başvuru dilekçesi,

Başvuru bedeli makbuzu,

Tüzel kişiler için ise yetki belgesi,

Bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com