10 / 08 / 2022

3. Havaalanı sahasında 138 bin bitki türü koruma altına alındı!

3. Havaalanı sahasında 138 bin bitki türü koruma altına alındı!

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul’da inşa çalışmaları devam eden 3. havaalanı sahasında yapılan flora tespit çalışmaları çerçevesinde 138 binden fazla bitki tohumu ve soğanının koruma altına alınarak başka yerlere taşındığını söyOrman ve Su İşleri Bakanlığının ülkemizin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin devamı ve gelecek nesillere aktarılması maksadıyla ülke genelinde çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu çalışmalardan birisini de İstanbul’da inşaatı devam eden 3. havaalanında yaptık. Bakanlık olarak bu çalışmalarımızla 138 binden fazla bitkinin tohum ve soğanlarını başka yerlere taşıyarak, bu türlerin devamlılığını garanti altına aldık” diye konuştu.


İstanbul 3. havaalanı sahası içerisinde yapılan çalışmalar çerçevesinde Galanthus x valentinei (Kardelen Soğanı), Lilium martagon L. (Türk Zambağı, İstanbul Zambağı) ve Nectaroscordum siculum (Ucria) Lindl. subsp. bulgaricum (Janka) Stearn (Sicilya Bal Zambağı), Centaurea hermannii (Peygamber Çiçeği) ve Cirsium polycephalum (Çokbaşlı Köygöçüren) türleri tespit edildi ve bu türler koruma altına alınarak nakilleri yapıldı.


Tespiti yapılan soğanlı türler arasında yer alan ve endemik olan Kardelen Soğanı türünden 89 bin soğan, türün devamlılığı için saha dışına taşındı. Ayrıca bilimsel olarak türlerin korunumu için faaliyet gösteren İstanbul Atatürk Arboretum’a ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi bahçesine de toplam 10 bin kardelen soğanı dikilerek türün devamlılığı garanti altına alındı.


Kardelen Soğanı ile benzer ekosisteme sahip olan ve hassas kategoride yer alan İstanbul Zambağı, ile nadir kategoride yer alan Sicilya Bal Zambağı türlerinden de 13 bin 200 adet soğan Tayakadın Rüzgar Enerji Santralleri’nin bulunduğu orman arazisine taşındı. Ayrıca bu türlerden 2 bin 100 adet de yine İstanbul Atatürk Arboretum’a taşınarak dikildi. Böylece bu iki türden toplam 15 bin 300 soğan taşınmış oldu.


Yine saha çalışmalarında tespit edilmiş olan Peygamber Çiçeği ve Çokbaşlı Köygöçüren türleri tohumları toplanarak koruma altına alındı. Peygamber Çiçeği türü için 3 bin 350 adet tohum  Ankara  Tohum Gen Bankası’na, 150 adet tohum ise İstanbul Atatürk Arboretum’a teslim edildi. Çokbaşlı Köygöçüren türünden de 15 bin adet tohum Ankara Tohum Gen Bankası’na, 750 adet tohum da İstanbul Atatürk Arboretum’a türlerin korunumu için gönderildi.


Sahil sarmaşığı havaalanının peyzajında kullanılacak


Proje sahasının kuzeyindeki sahilin kumsal bölümünde yaklaşık 500 m2’lik bir alanda varlık gösteren ve nadir kategorisinde yer alan Convolvulus persicus (Sahil Sarmaşığı) türü ise diğer etmenlerin verebileceği zararları en aza indirmek üzere etrafı tel çitle çevrilerek koruma altına alındı. Koruma altına alınan 5 bin adet sahil sarmaşığının daha sonra havalimanı sahasının peyzaj çalışmasında kullanılarak korunması planlanıyor.


TOKİ Haber