3. köprü, İstanbul Havalimanı ve Kanal İstanbul hızlı tren güzergahı!

3. köprü, İstanbul Havalimanı ve Kanal İstanbul hızlı tren güzergahı! 3. köprü, İstanbul Havalimanı ve Kanal İstanbul hızlı tren güzergahı!

Gebze-Çayırova’dan başlayan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havalimanı üzerinden Kanal İstanbul’a uzanması planlanan hızlı tren güzergahının ayrıntıları belli oldu. İşte 3. köprü, İstanbul Havalimanı ve Kanal İstanbul hızlı tren güzergahı...Gebze-Çayırova’dan başlayan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havalimanı üzerinden Kanal İstanbul’a uzanması öngörülen hızlı tren güzergahının ayrıntıları belli oldu. Hızlı tren, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne inşa edilecek demiryolu üzerinden Garipçe-Uskumruköy güzergahını izleyecek. Kuzey Marmara Otoyolu’na paralel hattan İstanbul Havalimanı’na ulaşacak. Hacımaşlı, Küçükçekmece, Halkalı güzergahını takip edecek. Kanal İstanbul’da tren geçişi için bir köprü inşa edilecek. Demiryolu hattı, kanalın üstünden Trakya’ya doğru uzanacak. Bu hatta sefere konulacak tren saatte en fazla 200 kilometre hız yapabilecek. İşta Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberi;

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda, Kanal İstanbul mesaisi devam ediyor. Bu konuda bir yandan Karayolları Genel Müdürlüğü, diğer yandan da TCDD ve Altyapı Yatırımları genel müdürlükleri çalışma yapıyor. Kanal

İstanbul’un, en önemli ayaklarından birini hızlı tren hattı oluşturacak. Gebze’den (Çayırova),Kanal İstanbul’a uzanacak demiryolu hattı ve güzergahına ilişkin somut bazı çalışmalar ortaya çıkmaya başladı.

İŞTE O GÜZERGAH

Hat, Gebze-Çayırova’dan başlıyor. Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Çekmeköy’ü izleyecek. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ayrılan bölüme demiryolu inşa edilecek.

Garipçe-Uskumruköy güzergahını izleyecek. Kuzey Marmara Otoyolu’na paralel hattan İstanbul Havalimanı’na ulaşacak. Hacımaşlı, Küçükçekmece, Halkalı güzergahını takip edecek. Kanal İstanbul’da, otomobillerin yanı sıra tren geçişi için bir köprü inşa edilecek. Demiryolu hattı, kanalın üstünden (Dursunköy-Çatalca) Trakya’ya doğru uzanacak.

HIZLI TREN

Kaynaklar, söz konusu hattın yüksek hızlı tren standartlarında yapılmasının öngörülmediğini belirtti. Kaynaklar, “Bu hatta sefere konulacak tren saatte en fazla 200 kilometre hız yapabilecek. Diğer bir deyişle hızlı tren standardında olacak” dedi.
 

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro güzergahındaki ev fiyatları ne kadar?

İstanbul'da 2021'de 5 yeni metro açılacak!