26 / 05 / 2022

Abdül Batur'dan kentsel dönüşüm sözü!

Abdül Batur'dan kentsel dönüşüm sözü!

İzmir Konak'ta hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projelerine büyük önem veren Konak Belediye Başkanı Abdül Batur kentsel dönüşüm için çalışmaların başladığını açıkladı.Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un ilçeye ait 111 mahalle muhtarı ile bölge bölge buluşacağı toplantıların birincisi, kentsel dönüşümde parselasyon planları aşamasına gelen Gültepe ile başladı. Medya Ege'de yer alan habere göre; Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, 26 Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur ve Cengiz Topel Mahallelerinin muhtarları katılım sağladı. Belediyenin teknik müdürlerinin de  yer aldığı toplantıda Başkan Batur, muhtarların sorularını cevapladı ve kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan son durum hakkında bilgilendirme yapıldı. 

Gültepe’nin kentsel dönüşümündeki son durumu önce mahalle muhtarları ile konuşacakları ve tüm süreci şeffaf bir şekilde yürütecekleri sözünü anımsatan Başkan Batur, “Kentsel dönüşümde önce muhtarlarımızı bilgilendireceğiz dedik. Muhtarların bu konudaki samimiyetine, yaklaşımına canı gönülden inanıyorum. Biz bu işte samimiyiz. Bu kentin bu görünüşünü değiştirmeye çalışıyoruz ama buradaki insanları üzerek yapmayacağız bunu. Biz, halka rağmen bir şey yapan bir anlayışta değiliz. Biz bu işi iyi niyetle yapıyoruz. Burada seçim döneminde mahalleleri gezerken herkes imar istedi, kentsel dönüşüm dedi. Bir de anket yaptırdık, yüzde 85’i kentsel dönüşüm, dedi. Kentsel dönüşümde her aşamayı şeffaflık içerisinde yürütüyoruz. Buradaki kentsel dönüşümü Gültepelilerin isteğiyle ve onlarla birlikte yapıyoruz” açıklamasında bulundu. 

“Bu kentin değişime, dönüşüme ihtiyacı var”

Konak’ta göreve geldiği gün ilk iş olarak kentsel dönüşüm  çalışmalara başlayan ve 40 senedir dönüşüm bekleyen Gültepe’nin imar planlarının oybirliği ile hem Konak hem  İzmir  Büyükşehir Belediye Meclislerinden geçiren Başkan Batur, kentsel dönüşümü hep birlikte ve samimiyetle yapacaklarını vurgulayarak şunları söyledi: 

“Yaklaşık bir buçuk, iki sene içinde, 14 bölgeyi kapsayan 300 hektarlık alandaki dönüşümle ilgili çalışmayı kendi teknik ekiplerimizle yürüttük. Daha sonraki süreçlerde planları sizlerle, kamuoyuyla paylaştık. Askıya Gültepe’de çıktık. Bu kentin gerçekten değişime, dönüşüme ihtiyacı var. Vatandaşla ve sizlerle bölgede dolaşırken gelen taleplerin çoğu dönüşüm yolunda oldu. Sizler bize müracaat ediyorsunuz; mahallemizde yeşil alan yapılacak bir metrekare yer yok, çocuk oyun alanı yok, yeşil alan yok, dediniz, vatandaştan da talep bu
yönde geldi. Onun için artık o bölgenin nefes alması lazım. Bu işi yaparken de oradaki vatandaşla beraber yapacağız.”

Abdül Batur dan kentsel dönüşüm sözü!

Her mahallede toplantı yapılacak

Parselasyon planlarının bitmesiyle askıya Gültepe’de çıkacağını ve vatandaşın mesajla bilgilendirme yapılacağını söyleyen Başkan Batur, Muhtarların talebi doğrultusunda bölgedeki mahallelerde mahalle sakinlerine yönelik bilgilendirme toplantılarının da bir süre sonra başlayacağını açıkladı. 

Batur “Parselasyon planlarıyla ilgili ihale yapıldı. İhalenin duyurusu da yapıldı, her şey şeffaf bir şekilde ilerliyor. Bu, teknik bir iş, teknik bir hizmet alımı. Parselasyon planı en geç 8 ay içinde tamamlanacak. Ondan sonra da askıya tekrar çıkacağız. Burada ne olacak, hisseli tapular en yakın imar adasında değerlendirilecek. Askıya çıktığında asıl talepler ortaya çıkacak. Planlar askıya çıktığında vatandaşa mesaj gönderilerek bilgilendirilecek. O bölgede muhakkak teknik bir büro açacağız. Vatandaşa devamlı bilgi verilecek. Muhtarlarımızdan gelen talep doğrultusunda Mahallelerde mahalle sakinlerine yönelik bilgilendirme toplantılarımıza ise yakın bir zamanda başlayacağız. Her mahallede bir toplantı gerçekleştireceğiz” dedi

Muhtarlar Batur'a güveniyor 

Toplantıda Gültepeli muhtarlar, kentsel dönüşümle ilgili vatandaşın merak ettiği soruları Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a sordu. Muhtarlar, “Başkanımıza güveniyoruz. Burada başkaları ile muhatap olursak yarın bir gün sorun olursa onları bulabileceğimiz kesin değil. Ama başkanımızın bizi bırakmayacağını, süreci bizimle birlikte yürüteceğini biliyoruz” dedi.

Abdül Batur: Kentsel dönüşümde kimseyi üzmeyiz!