07 / 08 / 2022

Adana'da kentsel dönüşüm hamlesi!

Adana'da kentsel dönüşüm hamlesi!

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’yı daha modern ve daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için bir çok noktada kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.  Adana'nın Sinanpaşa Mahallesi’nde adeta yılan hikayesine dönen dönüşüm çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve  Adana  Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğiyle yeniden başladı. Adana Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habre göre, yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “İnşallah bir yılan hikayesini sonlandıracağız. Vatandaşlarımız 15 yıldır bekliyor. Evleri satın alındı, bir kısmı yıkıldı, 15 yıldır ev bekliyorlar. Sinanpaşa; Adana Büyükşehir Belediyesi’nin  TOKİ  ile birlikte yürüttüğü  bir proje. Biz göreve geldiğimizde TOKİ ile defalarca görüştük. En son TOKİ Başkanlığı’nda TOKİ Başkanıyla bir araya geldik. Bir mutabakata vardık. Muhtemelen baharda ihaleye çıkma ihtimali var ama henüz bu tarih netleşmedi. Tam tarih belirlendiğinde kamuoyuyla paylaşacağım. Çabalarımız devam ediyor, arkadaşlarımız ciddi şekilde çalışıyor. Zaten projesi de hazır. Bu alanı boşalttıktan, yıkımları yaptıktan sonra, baharda bu işi ihalesi yapılabilir hale getireceğiz. İnsanlar 15 yıldır bekliyor. Burayı bitireceğiz inşallah” diye konuştu.

DEPREME DAYANIKLI, GÜVENLİ BİNALAR YAPILACAK

Sinanpaşa’dan sonra başka noktalarda da kentsel dönüşüm çalışmaları yapacaklarını söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar, “ Burayı bitireceğiz, Göl Mahallesi’ni, 2000 Evler’i, Barbaros Mahallesi’ni bitireceğiz. İnşallah bu dönemde bunları gerçekleştireceğiz. Adana’yı daha yaşanabilir, daha modern hale getireceğiz. Depreme dayanıklı, güvenli binalarda insanların yaşamasını sağlayacağız” dedi.

17 BİNA DAHA YIKILIYOR

Yeniden başlayan çalışmalarla kentte 13 işyeri ve 4 konutun yıkımı yapılıyor. Yapılan dönüşüm çalışmalarıyla yeterli sosyal donatı alanlarının bulunduğu altyapı sorunları çözümlenmiş, depreme dayanıklı, modern konut ve ticaret alanlarının yer aldığı yaşam alanları Sinanpaşalılara kazandırılacak.