16 / 08 / 2022

Ahmet Akın'dan Kanal İstanbul'un maliyetine ilişkin değerlendirme!

Ahmet Akın'dan Kanal İstanbul'un maliyetine ilişkin değerlendirme!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul projesinin maliyeti ile ilgili değerlendirme yaptı.CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi ile ilgili açıklama yaptı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, çılgın proje Kanal İstanbul olarak belirtilen temel atma töreninin, inşaat çalışmaları hız kesmeden süren Kuzey Marmara Otoyolu'nun Nakkaş-Başakşehir bölümünü kapsadığını dile getiren Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulu'nda 11 Mart 2021 tarihinde kabul edilen 7297 sayılı yasada bu kesimle ilgili özel bir düzenleme yapıldığını dile getirdi.

Ahmet Akın dan Kanal İstanbul un maliyetine ilişkin değerlendirme!

Ahmet Akın, "Kanal İstanbul'un 26 Haziran'da temelinin atılacağı yer olarak duyurulan söz konusu kesimle ilgili teklifin gerekçesinde; projenin finansman temini aşamasında aksaklıklar meydana geldiği, finansman temin edilirken zorlanıldığı ve bu durumun da yabancı kreditörlerin tereddüt yaşamasına neden olduğu belirtilmiştir. Başka bir deyişle Kanal İstanbul olarak sunulan kesimle ilgili finansman sıkıntısı yaşandığı itiraf edilmiştir. Yasayla söz konusu kesim için alınacak dış krediye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının kefil olması düzenlenmiştir." şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığının, bilinen bazı projeler için getirilen dış kredilerle ilgili borç üstlenim anlaşması yaptığı dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yine bakanlığın bu kapsamda, 7 farklı projeyle ilgili olarak toplamda 17,2 milyar dolar tutarındaki dış krediye kefil olduğunun resmi raporlara yansıdığını dile getirdi.

Ahmet Akın dan Kanal İstanbul un maliyetine ilişkin değerlendirme!

Ahmet Akın, "Bu otoyol projesine Hazine ve Maliye Bakanlığı yerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının kefil yapılması amacıyla yasa değişikliği yaptılar. Yasanın gerekçesinde de 'finansman aksaklığı' yaşandığını itiraf ettiler. Bu otoyol projesiyle birlikte 'beton kanalın' temeli atılacaksa Hazine ve Maliye Bakanlığı niye Kanal İstanbul'a kefil olmadı? Hazine'nin kefil olmadığı beton projesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığını kefil yapmak için mi yasa değişikliği yapıldı?" şeklinde konuştu.

Çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul projesinin maliyeti konusuyla ilgili de konuşan Akın şunları dile getirdi: "Resmi makamlar tarafından Kanal İstanbul'un maliyetiyle ilgili son yıllarda 12 milyar dolar ile 20 milyar dolar arasında değişen pek çok farklı tutarın dile getirilmesi, projenin kendisi gibi maliyetiyle ilgili de tam bir belirsizliğin yaşandığını göstermektedir." 
 

İstanbullular Kanal İstanbul için ne diyor?