11 / 08 / 2022

Ahmet Oral kimdir?

Ahmet Oral kimdir?

Oral Mimarlık'ın kurucularından Mimar Ahmet Oral kimdir? Mimar Ahmet Oral, bugüne kadar hangi işlerde görev aldı? Ahmet Oral, Oral Mimarlık'ı ne zaman kurdu? İşte Ahmet Oral...Ahmet Oral kimdir?

Ahmet Oral, 1937 yılının Ağustos ayında doğmuş ve  1956 ile 1961 arasında Londra’da bulunan Architectural Association School of Architecture’de mimarlık eğitimi almıştır. 


Le Corbusier'in asistanı olan Otto Glaus'un mimarlarından biri olarak Zürih'e taşınmasından önceki iki yılında Howell, Killick, Partridge and Amis'in Londra  ofislerinde yardımcı mimar olarak çalışmıştır. 


1964 yılında Türkiye'ye askerlik hizmeti için dönmüş ve 1935'te kurulan Muhtar Oral'ın şirketinde kıdemli mimar olarak çalışmaya başlamıştır. Ahmet Oral, İstanbul'daki Yapı Kredi Bankası genel müdürlüğünü tasarlamış ve yapımında nezaret etmiştir. 


Aynı banka için yaptığı diğer projeler: İstanbul'daki apartmanlar, Beykoz’da banka şubesi ve ofisleri, bankadan ayrı olarak tasarlanmış ve ana hissedarlara hizmet verecek Yeniköy toplantı ve konferans salonu. 


Ahmet Oral, Bebek/İstanbul'da bir apartman, Dragos/İstanbul'da villa tarzında dubleks binalar çizmiş ve 1977 ile 1984 arasında Türkiye’nin ilk kendi atölyesinde iç mekanlar ile  modüler mutfaklar tasarlamıştır.