Akhisar-Gölmarmara karayolu mecliste konu oldu!

Akhisar-Gölmarmara karayolu mecliste konu oldu!Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Akhisar-Gölmarmara karayolunda yapılan bir kavşağa ve yaşanan kazalara ilişkin soru önergesi hazırladı. Nurlu, duble yolun ve kavşakların standartlara uygun yapılıp yapılmadığını sordu..


Akhisar-Gölmarmara karayolu mecliste konu oldu!

 

Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Akhisar-Gölmarmara karayolunda yapılan bir kavşağa ve yaşanan kazalara ilişkin soru önergesi hazırladı. Nurlu, duble yolun ve kavşakların standartlara uygun yapılıp yapılmadığını sordu.


Nurlu, sorularını Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a iletti.


Nurlu önergesinde, Akhisar- Gölmarmara karayolunun 4. km’sinde bulunan ve duble yol çalışmaları ile yeniden düzenlenmiş ve bir kavşak yapılmıştır.


Bu karayolu Antalya, Denizli ve Manisa’nın güney ilçelerini İstanbul’a bağlayan trafik yoğunluğu oldukça fazla olan ana bir yoldur. Daha öncede bu yol üzerinde meydana gelen elim bir kazada 15 tarım işçisi hayatını kaybetmiştir.


Eski yol, yeni çevreyolu, Hava Meydan Komutanlığı ve Beyoba kasabalarına bağlanan bu kavşakta sık sık ölümlü kaza meydana gelmektedir." dedi.


Son olarak 19 Nisan 2016 tarihinde meydana gelen kazada bir kişinin ağır yaralandığını ifade eden Nurlu, bölgede gerekli aydınlatma ve sinyalizasyon sistemi ile birlikte, karayolu standartlarına uygun döner kavşak bulunmadığından Akhisar- Gölmarmara yolundaki kazaların önlenmesinin de mümkün olmadığını belirtti.


Vatandaşların bu kavşağa sinyalizasyon sistemi ile birlikte standartlara uygun bir döner kavşak veya alt geçit yapılması talebini meclise taşıyan Nurlu, Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:


1-     Halen yapımı devam eden Akhisar - Salihli duble yolunda, çalışmalar başladığından bu yana meydana gelen trafik kazası sayısı ne kadardır? Bu kazalarda ölen ve yaralananların sayısı nedir?


2-     Gölmarmara karayolunun 4. km’sinde bulunan Hava Meydan Komutanlığı ve Beyoba kasabası kavşağında kazaların önlenmesi için hangi tedbirler alınacaktır?


3-     Kazaların nedeninin duble yolun ve kavşakların standartlara uygun yapılmadığından kaynaklandığı iddiası doğru mudur?


4-     Bu iddialar doğru ise, kavşağın standartlara uygun olup olmadığının belirlenmesi için soruşturma açacak mısınız?