Akyurt'ta kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı!

Akyurt'ta kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı! Akyurt'ta kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı!

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık tarafından düzenlenen halka açık toplantıda kentsel dönüşümün gerekliliği, nasıl yapılacağı ve aşamaları ele alındı...


Kültür Merkezi Necip Fazıl Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti  Ankara  Milletvekili Zeynep Yıldız, Akyurt Kaymakamı Osman Altın, Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Ak Parti Akyurt İlçe Başkanı Kadir Gürbüz ve Gayrimenkul Değerleme A.Ş (GEDAŞ) Genel Müdürü Cengiz Erdem katılım sağladı.  Kentsel dönüşüm uygulama alanında hak sahibi olan ve olmayan Akyurtlular da toplantıya büyük ilgi gösterdi.

Fuar alanımız tamamlanacak

Anadolu Gazetesi'nde yer alan habere göre, Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Akyurt'un son 10-15 yılının gündemi olan Beyazıt Mahallesi kentsel dönüşümünün vaatleri arasında yer aldığını ifade etti. Ayık, konuşmasına şu şekilde devam etti, “Son zamanlarda sizler sahada gerek bizim gerekse Bakanlıktan arkadaşlarımızı görmeye başladığınızda, Akyurt'ta bir fısıltı gazetesi dolaşmaya başladı. Biz de süreç olgunlaşıp start verdikten sonra ilk olarak en doğru şekilde bizden duymanızı istedik. İlçemizin merkezindeki durumu burada olan herkes biliyor. Dışarıdan gelen bir vatandaş Akyurt'a girdiğinde bir meydan görüyor ancak küçük bir meydan. Havaalanına yakınız, fuar alanımız inşallah tamamlanacak ve Ankara'nın 5 çıkış kapısından biri olan Çankırı yolu üzerindeyiz. Akyurt'umuz güzel bir ilçe oldu ancak meydanımız kasaba olmaktan çıkamadı. Bugün Bakanlığımızla bir araya geldik ki sizler bunu birinci ağızdan duyun. Şu kadar katlıymış, projesi şöyleymiş, bu kadar emsal olacakmış gibi söylentilere itibar etmemenizi istiyoruz. Bugün itibariyle başlanan bir çalışma ve çizilmiş bir proje yok. Sizlerle görüşülecek, ihtiyaçlar belirlenecek, anketler yapılacak.  TOKİ  denince aklınıza eski çok katlı yapılaşmalar geliyor. O zamanın şartlarında ortaya çıkan binalar öyleydi ancak bugün TOKİ'nin çok nitelikli yapıları var. Her bölgede, çevrenin özelliklerine uygun binalar yapılıyor. Burada da aynı sistemle çalışacaklar. Belediyemizin kapısı sonuna kadar açık. Aklınıza takılan her soruyu bize, ekibimize sorabilirsiniz. Güzel bir meydanımız olacak, ayrıca Merkez Cami çevresinde de bir iyileştirme yapılacak” 

İlçemize değer katacak

Merkez Camii ve Külliyesi projesini de Akyurtlularla paylaşan genç Belediye Başkanı Hilal Ayık, “Altına yer altı otoparkı yapılacak, yanında da küçük bir külliye olacak. Merkez Camimiz Anıtlar Kurulu tarafından koruma altında. Meydanın düzenli olması ilçemizin değerine değer katacak. Akyurt'a gelmeyi, burada yaşamayı düşünen herkes, hangi mahallede olursa olsun, önce meydana bakar. Gelin bu değişimi birlikte başaralım. Sizlerin huzurunda Bakanımız Murat Kurum'a da çok teşekkür etmek istiyorum. Bakanımız ilçemize çok büyük önem veriyor. İlk olarak Akyurt'tan başlanması bunu gösteriyor. Bu dönüşümü sahiplendiğinizi, bugün buradaki kalabalıktan anlayabiliyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

En önemli işlerden birisi

AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız da toplantıda yaptığı konuşmasında, “Ankara'nın tek kadın belediye başkanı Akyurt'ta. Seçimden önce de belirttiğimiz gibi ilçelerimiz için en önemli ihtiyaçlar tespit edilerek hızlı bir şekilde gerçekleştirilecekti. Bunun ilk adımının Akyurt'ta bu kadar kısa sürede atılıyor olması da sizlere nasip oldu. Bakanlıklarımız ve belediyelerimiz uyum içerisinde çözüm sunacaklardır. Akyurt için yapılacak en önemli işlerden biri olan kentsel dönüşüm hepimize hayırlı olsun” ifadelerinde bulundu.