Almanya'da makinistler iş bırakacak!

Almanya'da makinistler iş bırakacak!Almanya'da demir yollarında görevli makinistlerin bu gece iş bırakma eylemi yapacağı bildirildi.Alman Demiryolları'nın açıklamasında, vatandaşların eylemden fazla etkilenmemesi için gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi.


Makinistler Sendikası'nın (GDL) açıklamasında, iş bırakma eyleminin ülke genelinde 9 saat süreceği ifade edildi.


GDL sözcüsü Gerda Seibert, Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile ücret anlaşmazlığı yüzünden sendika üyesi makinistleri, 21.00-06.00 saatleri arasında ülke genelinde iş bırakmaya çağırdı.


Alman Demiryolları'na ait uzun mesafe ve banliyö trenlerinin yanı sıra yük trenleri ve şehir içi raylı sistemlerdeki trenlerde iş bırakma eylemi yapılacak.


Eyleme makinistlerin yanı sıra Deutsche Bahn trenlerinde çalışan diğer personelin katılması çağrısında bulunulduğu bildirildi. 


Alman Demiryolları'nın açıklamasında, vatandaşların eylemden fazla etkilenmemesi için gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi. 


Makinistler maaşlarına yaklaşık yüzde 5 zam ve haftalık çalışmanın 2 saat düşürülmesini talep ediyor. GDL'nin şimdiye kadar yaptığı görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.


Alman Demiryolları ise GDL'nin taleplerinin karşılanamaz olduğunu açıklamıştı. 


16 bin GDL üyesinin yüzde 91'inin iş bırakma eylemi için sendikaya onay verdiği belirtildi.


 


AA