Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü yarışmasına başvurular devam ediyor!

 Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü yarışmasına başvurular devam ediyor! Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü yarışmasına başvurular devam ediyor!

YEM Ödülleri Projesi kapsamında verilecek Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ile Türk yapı sektörünün 2013 yılında en iyi yapı malzemesi 21. kez seçilecek
Yapı malzemesi alanında yeni ürün ve teknolojileri desteklemek amacıyla verilen ödüller, Türkiye’nin ve bölgenin en büyük yapı buluşması 36. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul’da sahiplerini bulacak.


Yapı dünyasının bilgi merkezi olarak 45 yıldır hizmet veren Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 21. kez verilecek olan Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ile Türk yapı sektöründe yılın en iyi ürünü belirlenecek. Ödül programı, yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.


Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabileceği ödüle aday olacak ürünlerde, öncelikle“yapı”da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması koşulu aranıyor. Ardından ürünler, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye, sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması kriterlerine göre değerlendiriliyorlar.


Başlangıcından 2007 yılına kadar Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük yapı buluşması “Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul” katılımcısı firmaların ürünleri arasından seçilen, bugüne dek 60’ın üzerinde firmaya verilen Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” 2007 yılında YEM Ödülleri Projesi kapsamında ulusal katılıma açıldı.


Ödüle ürünlerini aday gösterecek firmaların, ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeleri, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosyayı ve ürünün örneğini, Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” başvuru formu ile birlikte en geç 5 Nisan 2013 günü, saat 17.00’a kadar Yapı-Endüstri Merkezi’ne teslim etmeleri gerekiyor.


21. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü”ne Katılım


Başvuru Koşulları: Ödüle, Türkiye’de yapı malzemesi üreten her firma başvurabilir, bir firma birden çok ürününü aday gösterebilir.


Değerlendirme Ölçütleri:


1. Önerilen ürünün “yapı”da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması


2. Üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık sağlaması


3. Malzemenin üretiminde, yapılardaki uygulamasında ve binanın kullanım sürecinde enerji tasarrufu sağlaması


4. Üretim ve kullanım süresince çevreye ve sağlığa zararlı bir yönü olmaması


5. Üretimde yerli kaynakların ağırlıklı olarak kullanılması


 

Ödül Kategorileri:


a) Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” 2013


Nitelik: Belirlenen ölçütlere uygun en üst düzeyde sahip olan, en iyi yapı ürününe verilir.


b) Gümüş Çekül  “Yapı Ürün Ödülü” 2013


Nitelik: Katılan adaylar arasında son elemeye kalan ürünler arasından biri, teşvik/özendirme amacı ile ödülü almaya hak kazanır.


Başvuru ve Değerlendirme Süreci:


Firmaların 5 Nisan 2013 günü, saat 17.00’ye kadar aday gösterecekleri ürün numunelerini; ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeler, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosya ve Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” başvuru formu ile birlikte YEM’e teslim etmeleri gerekmektedir.


Belirlenen değerlendirme gününde ise firma yetkililerinin de hazır bulunması, kendilerine verilecek süre içinde aday gösterdikleri ürün ile ilgili kısa bir sunum yapmaları ve seçici kurul üyelerinin sorularını cevaplandırmaları gerekmektedir.


Jüri Üyeleri:


Yrd. Doç. Dr. Cem Altun (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Ali Bakova Design), Prof. Dr. Hasan Şener (Yük. Müh. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi),  Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Yük. Mimar,  İstanbul Teknik Üniversitesi), Prof. Dr. OnurAlp YÜCEL (İTÜ. Metalurji ve Malzeme Müh. Böl.)


Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü Takvimi:

Duyuru: Ocak 2013

Son Başvuru ve Teslim Tarihi: 5 Nisan 2013 günü, saat 17:00

Seçici Kurul Toplantısı: 8-9 Nisan 2013

Sonuçların Açıklanması: 36. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul 2012 (24 Nisan - 28 Nisan 2013)


Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: Yapı-Endüstri Merkezi 

Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No:12/430 (Polat Kulesi Yanı) 34394 Fulya/ İstanbul 

Tel: 0212 266 70 70 - Faks: 0212 266 70 10  info@yemodul.com 

www.yemodul.com/altincekul