09 / 08 / 2022

Altın fiyatları için şoke eden haber!

Altın fiyatları için şoke eden haber!

Evrensel piyasalarda altına olan arz giderek çoğalıyor. Altın fiyatlarının değişikliğinin ardından teknik analist Tunç Şatıroğlu gümüş ile ilgili konuştu...Altın fiyatları Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından düştü. Dün 409 liraya düşüş gösteren gram altın haftanın son iş gününde 406 liradan işlem görüyor. Altında yaşanan düşüş gümüşü de etkiledi. Gümüşün gram fiyatı 6 lira 8 kuruştan satılıyor. Altın ve gümüşteki düşüşleri teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden değerledirmelerde bulundu. 

Altın fiyatları için şoke eden haber!

GÜMÜŞTE SON DURUM: 8 SAATE DİKKAT!

Takvim'de yer alan habere göre; gümüş fiyatlarındaki düşüş bugünde sürdü. Gram gümüş 6 lira 8 kuruş seviyesinde izlerken, gümüşün ons fiyatı 26 dolar seviyesinde oldu.

Gümüş fiyatlarıyla Teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu, "Gümüş ABD 10 yıllıklardaki sert yükselişe rağmen 8 saatlikte Kaufman ortalamasının üzerinde duruyor. Güçlü durduğunu ve altında biraz yükseliş olur ve 26,40 geçilirse yukarı yönde hareketin hızlanacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Altın fiyatları için şoke eden haber!

ALTIN YORUMLARI VE ANALİZLERİ

Analistler, ABD tahvil faizlerinin seyrinin altının ons fiyatında yönü belirleyen temel faktör olmayı sürdürdüğünü anlatarak, yurt içinde ise dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentilerin üzerinde bir faiz artırımına gitmesinden sonra sert düşen dolar kurunun gram altının fiyatını baskıladığını belirtti.

Tahvil faizlerinin seyrinin yanı sıra artan jeopolitik risklerin emtia fiyatlarının seyri açısından önem taşıdığını kaydeden analistler, bugün veri gündeminin zayıf olduğunu, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.720 doların destek, 1.765 doların ise direnç konumunda bulunduğunu ifade etti.

ALB Forex araştırma ekibinin günlük tarımsal emtia bülteninde, Chicago Ticaret Borsası'nın (CME Group) yaptığı açıklamada, önümüzdeki ay fiyatlandırma ajansı Platts ile ortaklaşa Ukrayna buğday vadeli işlemlerini ve opsiyonlarını listeleyeceğini ve tahıl ihracatında bulunan Karadeniz bölgesindeki en büyük ayak izini üçüncü bir sözleşmeye genişleteceğini duyurduğundan bahsederek, şunları söyledi:

''ABD mısır ve soya fasulyesi vadeli işlemleri Perşembe günü güçlü bir düşüş yaşadı ve ham petrolün yüzde 8'den fazla düşmesiyle enerji fiyatlarının düşmesi emtia piyasalarında geniş satışları artırdı. Avrupa Birliği'nin (AB) ürün izleme servisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, AB'deki kışlık tahıl ürünlerinin ilkbahara oldukça iyi durumda başladığını ve ürünün 2021'de toparlanacağını açıkladı. ABD Tarım Bakanlığı'nın Ulusal Tarım İstatistikleri Servisi Pazartesi günü haftalık bir ürün raporunda, Kansas kış buğday ürününün yüzde 38'ini, bir hafta önceki yüzde 36'dan iyi durumdan mükemmel duruma yükseltti. Çin'in 2020-21 yıllarındaki buğday üretiminin sekiz yıl sonra ilk kez düşmesi bekleniyor, ancak bu, dünyanın önde gelen yetiştiricisinin bir yıldan fazla depolama arzına sahip olduğu düşünüldüğünde pek bir şey ifade etmiyor."

Altın yatırımcıları dikkat! Gram altın düşüşe geçti!Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.