06 / 07 / 2022

Altındağ Belediyesi'nden inşaat sektörüne destek!

Altındağ Belediyesi'nden inşaat sektörüne destek!

İlçedeki çalışmalarına devam eden Altındağ Belediyesi, yatırımcıların önünü açan Altındağ Belediyesi, aldığı bu kararın süresini uzattı.Kısa süre önce aldığı kararla Türkiye'deki yerel yönetimler arasında bir ilke imza atarak yatırımların ve yatırımcıların önünü açan Altındağ Belediyesi, aldığı bu kararı bir süre daha uzattı. Altındağ Belediyesi'nde yer alan habere göre, Altındağ Belediye Meclisi'nce 1 Ekim 2018 tarihinden 1 Ocak 2019'a kadar yatırımcılardan hiçbir ücret talep edilmemesi kararı 6 ay daha uzatıldı. Kararın 30 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek olması, yatırımcıların da yüzünü güldürdü.

İlçedeki tüm yapılardan hiçbir ücret alınmayacak


Altındağ Belediyesi, ilçedeki inşaat yatırımlarına da destek olmayı sürdürüyor. Altındağ Belediye Meclisi, daha önce yürürlüğe koyduğu ve tüm ilçeyi kapsayan yatırımcılardan ücret almama kararını genişleterek, Altındağ' ilçesine yatırım yapan sektör temsilcilerinden hiçbir ücret talep etmeme kararını uzattı. Böylelikle Altındağ Belediye Meclisi tarafından 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nun 97'nci maddesi kapsamında, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü iş ve işlemlerinden alınan ücretler konusunda tüm müteahhitlerin de önü bir kez daha açıldı. Altındağ Belediyesi aldığı bu kararı 30 Haziran 2019'a kadar uzatarak, yapılaşma konusunda parsel hissedarları ile müteahhitlere yine kolaylık sağladı.

Altındağ Belediyesi inşaat sektörüne destek oluyor


Altındağ Belediyesi'nin aldığı bu kararın Türkiye'de bir ilk olduğunu belirten Başkan Tiryaki şöyle konuştu:
"Türkiye uzun süredir ekonomik bir saldırı altında... Döviz üzerinden gerçekleşen bu saldırıyı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hükümetimiz bertaraf ederek normalleştirme sürecine girdi. Bu saldırıdan en çok etkilenen ise Türkiye'nin büyümedeki dinamik gücü olan inşaat sektörü oldu. Biz de Altındağ Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz yapılaşma kapsamında, yıllardır artarak bir ivme kazanan inşaat yatırımlarının hızını düşürmemek için imar ve şehircilik alanında önemli bir karar aldık."

"Değişim Yönetimi Modeli" ile borçsuz belediye


Altındağ Belediyesi'nin aldığı bu kararın hem yatırımcılar hem de yatırımlar için büyük önem taşıdığını aktaran Başkan Tiryaki, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Belediyelerin önemli gelir kaynaklarından biri de müteahhitlerden alınan ücretlerdir. 2004'ten beri uyguladığımız 'Değişim Yönetimi Modeli' ile borçsuz ve yatırımlarını kendi kaynakları ile yapan bir belediyeye dönüştük. Uyguladığımız projeler sayesinde ilçeye yılda 15 bin yeni konut yapılıyor. İlçe nüfusu ve büyüklüğü düşünüldüğünde ilçemize yoğun bir yatırım talebi var. Bu talebin devam etmesi ve hem ülkemize hem de yatırımcıya destek olmak için aldığımız bu karar çok önemli."