American Siding TOKİ'yi giydiriyor

American Siding TOKİ'yi giydiriyor

Türkiye'de 'American Siding' markasıyla dış cephe kaplamada en büyük firma olan Eryap AŞ, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) konutlarını daha modern hale getiriyor.Türkiye'de "American Siding" markasıyla dış cephe kaplamada en büyük firma olan Eryap AŞ, Eskişehir'de binlerce  TOKİ  konutunun dış cephesini yaparken, Eskişehir ve Bursa'da yeni projelere başlayacak.Eryap Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Eruslu, yaptığı açıklamada, Türkiye'de dış cephe kaplamasını (siding) ilk kendilerinin ürettiğini ve şu anda ülke genelinde 3 üretici bulunduğunu, Eryap olarak yıllık 7 bin ton üretim kapasitesiyle birinci sırada yer aldıklarını söyledi

TÜRKİYE ÜRETİMİ İTHAL YOK

Eruslu, "Siding biz başladığımızda ithal ediliyordu. Lüks ürün sınıfında olduğu için pahalı bir malzemeydi. Biz ürünü Türkiye'de üreterek maliyetini neredeyse yarı fiyatına düşürdük. Şu anda ithalat kesilmiş durumda" diye konuştu. American Siding üretimlerinin ağırlıklı olarak iç piyasada satıldığını, yüzde 5'ini ihraç ettiklerini anlatan Salih Eruslu, "Siding, dünya için yeni bir ürün. Amerika dışında bunun üretiminin yapıldığı tek ülke Türkiye. Dolayısıyla, ihracat pazarı henüz oluşmamış" dedi. Dış cephe kaplamanın gürültüyü engellemesi, binaların kalitesini artırması, bakım gerektirmemesi yanında en büyük özelliğinin ısı yalıtımı olduğunu vurgulayan Eruslu, Türkiye'de yalıtım yapılmayan binalarda sadece ısı kaybı nedeniyle yıllık zararın 5 milyar dolar olduğunu, dış cephe uygulandığında kaybın yüzde 50 önlenebildiğini kaydetti.

KONUT SAHİBİNE HİÇ MALİYET YOK

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile uygulamalar yaptıklarını ifade eden Salih Eruslu, American Siding ürününü TOKİ'ye kabul ettirdiklerini ve şartnamesinde yer aldıklarını, sonra müteahhit firmalarla anlaştıklarını kaydetti. Eruslu 2006 yılı ortasında TOKİ Kastamonu müteahhidi ile anlaştıklarını, 1000 konutun dış cephesini yaptıklarını söylerken. "Şu anda Afyon'da 800 ve Eskişehir'de 1200 TOKİ konutunda çalışmalarımız sürüyor. Dış cephe kaplamanın en son kullanıcıya hiçbir maliyeti yok."dedi.

(Zaman)