25 / 06 / 2022

Antalya Havalimanı'nın ihalesi ertelendi!

Antalya Havalimanı'nın ihalesi ertelendi!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından 31 Ocak 2020’de yapılacağı duyurulan Antalya Havalimanı ihalesinin ertelendiği açıklandı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 31 Ocak 2020 tarihinde yapılacağı açıklanan Antalya Havalimanı'nın ihalesinin ertelendiği duyurdu.

İhalenin kriterleri karşılayamayan şirketlerin baskısıyla ertelendiği açıklandı. Ancak erteleme kararının ardından ihale şartlarının değişip değişmeyeceğiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

DHMİ Genel Müdürlüğü, Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin artırılması hakkında ilave yatırımlarla iç ve dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanması için ihaleye çıkacağını duyurmuştu.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre ihaleyi kazanan firman ek yatırımlar yapacak, 2025 yılında sonrada havalimanının işletmesini devralıp, 25 yıl boyunca işleteceği bilgisi açıklanmıştı. 

35 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERDİ

Haber Aero’nun haberine göre, Antalya Havalimanı’nı büyütmek amacıyla gerçekleşecek ihaleye mevcut işletmecileri Fraport ve TAV ortak gireceğini açıklamıştı. Diğer yandan, diğer 4 firmanın da katılmak için dosya aldığı kaydediliyor.

Antalya Havalimanı’nın 17 yıllığına işletmesini, 2007 yılında 3 milyar 197 milyon dolar teklif veren IC İçtaş-Alman Fraport AG ortaklığı kazanmıştı. İki yıl önce ise TAV Havalimanları, IC İçtaş şirketinin yüzde 49’luk hissesinin satın alıp, havalimanı işletmesine ortak olmuştu.

Antalya Havalimanı ek yatırım için ihaleye çıkıyor!

Antalya Havalimanı ihalesi için İGA'dan baskı iddiası!