Arazi tapu harcı 2016!

Arazi tapu harcı 2016!

Arazi satın almak isteyen alıcılar, bazı masrafları da karşılamak ile mükellef oluyor. Peki, 2016 yılında yapılacak arazi satış işlemi için ne kadar harç ödemesi yapılır? İşte arazi tapu harcı 2016...


Arazi tapu harcı 2016!

Arazi satın almak isteyen alıcılar, bazı masrafları da karşılamak ile mükellef oluyor. Arazi alım satım işlemleri için öncelikle tapu dairesinden randevu alınıyor.


Gerekli olan belgelerin temin edilmesi ve tapu memuruna teslim edilmesinin ardından tapu harcının da ödenmesi isteniyor. Peki, 2016 yılında yapılacak arazi satış işlemi için ne kadar harç ödemesi yapılır?


Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. Hesaplama yapılacak oran ise binde 20 olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu oran hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor.


Buna göre, arazinin değerinin 50 bin TL olduğunu düşünelim. Bu durumda alıcının 1000 TL, satıcının 1000 TL ödemesi gerekiyor. Toplamda 2 bin TL tapu harcı ödenmiş oluyor. 


Ayrıca 2016 yılı için belirlenen tapu döner sermaye bedelinin tahsili de yine tapu dairesi tarafından gerçekleşiyor.Tapu harcı hangi bankalara yatar?
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com