26 / 11 / 2022

Arsa tapulu ev için kredi verilir mi?

Arsa tapulu ev için kredi verilir mi?

Konut kredisi verilebilmesi için ilgili evin banka tarafından teminat olarak alınabilmesi gerekiyor. Bankalar teminatı ipotek ile sağlıyor. Peki, arsa tapulu ev için kredi verilir mi?Arsa tapulu ev için kredi verilir mi?

İnşaat çalışmaları tamamlanmamış; Yapılmakta veya ileride yapılacak olan bir yapının, birinci fıkrada yazılı nitelikteki bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, arsa maliki veya arsanın ortak malikleri tarafından, bu Kanun hükümlerine göre irtifak hakları kurulabiliyor. 


Konut kredisi verilebilmesi için evin banka tarafından teminat olarak alınabilmesi gerekiyor. Bankalar teminatı ipotek ile sağlıyor. 


Konut kredisi kullanmak istenilen evin üzerine ipotek konulabilmesi için de kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusunun olması gerekiyor.


Bu şekilde olmayan; tapusuz veya arsa tapulu yerler için konut kredisi verilmiyor.


Ancak, kimi bankalar  bir başka meskeni ipotek altına almak şartı ile arsa tapulu ev için kredi verebiliyor.


Kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusu olan bir başka meskenin ipotek edilmesi halinde evin değerinin yüzde 75'i oranında kredi kullanılabiliyor.Arsa tapulu ev alınır mı?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.comGeri Dön