Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak projenin görseli ortaya çıktı!

Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak projenin görseli ortaya çıktı! Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak projenin görseli ortaya çıktı!

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı arazisinde kurulacak 11 milyon metrekarelik Millet Bahçesi içinde bir fuar ve kongre merkezi oluşturmak istediklerini söylerken projeye ilişkin en net görsel de ortaya çıktı.


AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, yılda 13 milyon olan turist sayısını 22 milyona çıkarmak için dev projelere imza atmaya devam ediyor.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Yenikapı’da yapılacak kruvaziyer limanından İstanbul’a giriş yapacak zengin turistler normal turiste göre beş katından fazla harcama yapacak. Bu para da  taksiciden başlayarak esnafa, lokantacıya dağılacak ve İstanbul ekonomisine katkı yapacak.

HER YIL ORTALAMA 15 MİLYAR DOLARLIK ARTIŞ


İstanbul’un şu anda yıllık 232 milyar dolar olan yıllık gelirini 5 yıl sonunda yaklaşık 75 milyar dolar büyütmeyi hedeflediklerini belirten Yıldırım, “75 milyar dolar, her yıl ortalama 15 milyar dolarlık gelir artışı anlamına geliyor. Turizm de bu gelir artışında önemli bir yer tutacak. Bir turist ortalama 650 dolar harcama yapıyor. Oysa ki kruvaziyer ile gelen turistin harcaması 2000 ile 5000 dolara tekabül edecek” diye konuştu.

ATATÜRK HAVALİMANI ARAZİSİ'NE MİLLET BAHÇESİ İÇİNDE FUAR VE KONGRE MERKEZİ


Fuar ve kongre turizmine de özel önem vereceklerini de sözlerine ekleyen Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nın arazisine kurulacak olan 11 milyon metrekarelik Millet Bahçesi içinde bir fuar ve kongre merkezi oluşturmak istediklerini söyledi.


5 MİLYON KİŞİYİ AĞIRLAYACAK ALAN


Avrupa’nın 50 milyon ziyaretçiye sahip fuar pazarından yüzde 10 pay almak ve İstanbul’da her yıl 5 milyon fuar ziyaretçisi ağırlamak üzere tasarlanacak alanın, 60 yeni fuara zemin hazırlayacağını her yıl 2 milyonu yabancı olmak üzere 4.5 milyona yakın ziyaretçi ağırlayacağını söyleyen Yıldırım, “Böylece kent ekonomisine fazladan 3 milyar dolar turizm geliri sağlanacak. Fuarlar, ihracata yüzde 20 oranında katkı yapıyor. İhracatımızın 35 milyar doları bu fuarlarla sağlanıyor. Yeni fuar alanlarımızla gelecek 5 yılda iş turizmine yıllık 5 milyar dolar, kent ekonomisine 9.5 milyar dolar ve ihracata 50 milyar dolar destek olunacak. 400 milyon lira harcamayla kurulacak fuar, doğrudan 3.300 kişiye dolaylı olarak da 26 bin kişiye iş sağlarken kent ekonomisine de yılda 9 milyar lira katkı sağlayacak” dedi.

PROJENİN EN NET GÖRSELİ ORTAYA ÇIKTI


Yıldırım'ın açıklamalarıyla birlikte havalimanı arazisine yapılacak olan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Fuar ve Kongre Merkezi'ne ilişkin projenin en net görseli de ortaya çıktı. 11 milyon metrekarelik Millet Bahçesi'nin içerisinde çok sayıda sosyal aktivite alanlarının yanı sıra kongre ve fuar merkezi ve küçük bir pist ve uçak park alanları da yer alıyor.

 

Albatros Parkı, Büyükçekmece'nin millet bahçesi olacak!

Kayaşehir Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı!

İstanbul'a 2 yeni millet bahçesi geliyor!