Automall'da 55 bin dolara konut

Automall'da 55 bin dolara konut

İkinci el otomobil merkezlerine ilgi artıyor. Mahmutbey'de açılacak Automall'daki galerilerin yüzde 63'ü, dairelerin ise dörtte biri daha açıklanmadan satıldı. Konutların fiyatı 55 bin dolardan başlıyor.Evlerin fiyatı 55 bin dolardan başlıyor

 Binek ve ticari araç üretiminde Avrupa'nın üretim merkezi olan Türkiye, bölgede en büyük organize ikinci el araç ticaret merkezi oluyor. İstanbul Mahmutbey'deki İstoç Oto Market ve Oto Center'dan sonra Doğan Grubu da yeni otomobil ticaret merkezi projesi Automall'u 2009'un mart ayında bitiriyor. Ancak yeni merkezlere o kadar çok ilgi var ki galeriler daha bitmeden satılıyor. Automall'daki galerilerin yüzde 63'ü şimdiden satılırken hem ev hem de ofis olarak kullanılan dairelerin yüzde 25'i daha duyurulmadan satıldı.

'Ev olarak kullanacaklar'
Automall'daki ev ofislerin nitelikli işyerlerinin merkezinde kaldığını belirten Milpa Genel Müdürü Ömer Civaner, "İlk satışlar ev olarak kullanmak isteyenler tarafından alındı. Duyurmadan dörtte birinin satılacağını hiç düşünmüyorduk. Ev ofislerin tümünde beyaz eşya ve klima var. İki ay sonrası için planladığımız rakamlara şimdiden ulaştık. 2008'in ilk yarısında yüzde 90'ını satacağız" dedi. Evlerin yatırımcılar için çok iyi bir fırsat olduğunu vurgulayan Civaner, fiyatın dolar düşünce ucuz kaldığını ancak biraz daha düşüş yaşanırsa fiyatları gözden geçireceklerini söyledi.
Civaner'in verdiği bilgiye göre Automall'da 45- 93 metrekare arasında değişen büyüklüklerde 218 ev ofis bulunuyor. Fiyatları ise 55 bin ile 115 bin dolar arasında değişiyor. Evlerin özel resepsiyonu ve otoparkının da olması planlanıyor. Galerilerin fiyatı ise 179 bin ile 400 bin dolar arasında değişiyor.


Açık pazarlar tehlikede
Ömer Civaner, İçişleri Bakanlığı'nın galerilerin şehir dışında toplanması tavsiyesinin işe yaradığını söylüyor. Bazı belediyelerin ruhsat yenilemediğini belirten Civaner, bazılarının da süre galerilerin şehir dışına çıkması için süre verdiğini ifade ediyor.
Bilindiği gibi bu karar İstanbul'daki trafik sorunu için alınmıştı. Civaner, bundan sonra bütün yaz yaşanan su sorununun da etkili olacağını vurguluyor.
Ömer Civaner, belediyelerin araç yıkamayı engellemek ve şehirdeki yaya trafiğini düzene sokmak istediklerini anlatıyor.
Civaner'in verdiği bilgiye göre bu tür merkezlerin çoğalmasının altında işin ticaretini yapanların hep birlikte sinerji yaratması yatıyor. Bu talep merkez yatırımlarını körüklüyor. Civaner, eninde sonunda bina altı galerilerin bir yerlerde toplanacağını savunuyor. Böylece kayıt dışının da azalacağını belirtiyor.
Açık oto pazarları için artık İstanbul'da yeni bir arazi bulmanın çok zor olduğunun altını çizen Civaner şöyle konuşuyor: "Artık araziler çok değerli. Böyle bir yatırım için arazi alınmıyor. Alışveriş merkezi ya da konut projeleri daha mantıklı geliyor. Eski pazarlar da elden çıkıyor. Kartal açık oto pazarı yerine yapılması planlanan bir adliye projesi var. Artık bina altları da çok değerlendi."


'Küçük bir fabrika kadar yatırım yaptık'
Automall'a arazisiyle birlikte yaklaşık 90 milyon dolarlık yatırım yapılacağını söyleyen Milpa Genel Müdürü Ömer Civaner, "Bu yatırımla küçük bir otomobil fabrikası kurulabilir. İkinci el otomobil ticaret merkezleri için yapılan diğer yatırımlar da buna benzer" diye konuştu. Avrupa ülkelerinde ikinci el araç ticaretinin büyük kısmının yetkili satıcılar tarafından yapıldığını anlatan Civaner, Türkiye'de bu oran çok düşük olduğunu, satışların büyük kısmının galeriler aracılığıyla gerçekleştiğini vurguluyor.
Ömer Civaner, Automall'da galericiler dışında Türkiye'nin en büyük otomotiv üreticilerinin de yetkili satıcılarını ve servislerini açmaya hazırlandığını açıkladı. Ömer Civaner, şimdiden fast food mağazalarının yerlerinin satıldığını, restoranlar için de görüşmeler yaptıklarını söylüyor.
Türkiye'nin en büyük organize ikinci el ticaret merkezi olacak Automall'da en büyük banka şubelerinden noterlere, trafik müşavirliğinden yetkili servise, kafe ve restorandan kuru temizlemecilere kadar birçok mağaza olması planlanıyor.


4 bin araç sergilenecek


Automall, tam kapasite faaliyete geçtiğinde, 4 bin araçlık bir 'otomobil alışveriş merkezi' olacak.

Automall 73 bin metrekarelik kapalı alan üzerinde 656 bağımsız bölümden oluşuyor. Tekstilkent, Matbaacılar Sitesi ve Doğan Medya Center'dan oluşan bölgede inşa edilen Automall Otogar'a da 5 km. uzaklıkta.

Proje kapsamında 378 uzman ve yetkili satıcı galeri aynı çatı altında toplanacak. 95-300 metrekarelik mağazalarda hizmet verilecek.

280 metrekare restoran, 280 metrekare cafe, altı adet 60 metrekarelik fast food alanı bulunacak.

540 metrekarelik bir müzayede salonu olacak.

Beyaz eşya ve klimasıyla kullanıma hazır olarak teslim edilen Automall'daki evlerin özel resepsiyonu, otoparkı var. Galerilerin de açık ve kapalı bölümleri bulunuyor.
İLKER PEHLİVAN