10 / 12 / 2023

Avcılar Ambarlı'da riskli binalar yıkıldı!

Avcılar Ambarlı'da riskli binalar yıkıldı!

Bakanlar Kurulu'nun 2005'te 'Afet Risk Alanı' ilan ettiği İstanbul Avcılar'ın Ambarlı Mahallesi'nde iki binanın daha yıkılmasına başlandı, 2 binanın da su ve elektriği kesildi.Bakanlar Kurulu'nun 2005'te 'Afet Risk Alanı' ilan ettiği İstanbul Avcılar'ın Ambarlı Mahallesi'nde iki binanın daha yıkılmasına başlandı, 2 binanın da su ve elektriği kesildi. Kendilerine hiçbir bedel ödenmeden tapulu, iskanlı, ruhsatlı evlerinin yıkılması için terk etmelerinin istendiğini belirten mahalle sakinleri aynı yerde Türkiye Elektrik İletişim A.S.'a (TEİAŞ) ait 380 bin volt Ambarlı-Yenibosna Yüksek Gerilim Yer altı Kablo Projesi hat döşenme çalışmaları yapıldığına dikkat çekti. 


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Bakanlar Kurulu'nun 2005 yılında 'Afet Risk Alanı' ilan ettiği Ambarlı Mahallesindeki Etibank Tesisler Yolu.Bayırlı, Badem ve Bahçe Sokak'ta geçen Aralık ayında 47 binadan 13'ünü yıktı. Geçen hafta diğer konutların da yıkılması için harekete geçilirken, çevik kuvvet ve zabıta gözetiminde 4 binanın su, elektrik ve bazılarının doğalgazı kesildi. İki binalarda kalan ev sahibi veya bir bölümü Suriyeli kiracılar zorla çıkarıldı. 


Boşaltılan ve yıkımına başlanan 'Ağma Apartmanı'nın hemen yanında görevlilerin kanal kazılarak yüksek gerilim hattı döşendiği görüldü. Beylikdüzü'nde yaptırılan 1350 megavat kurulu gücündeki Yeni Ambarlı Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali'nde (DGKÇS) üretilen elektrik enerjisinin enterkonnekte sisteme aktarılması amacıyla iki kez iptal edildikten sonra bir firmanın kazandığı ihale ile Bahçelievler'deki Yenibosna Gaz İzoleli Trafo Merkezi'ne (GISTM) 380 bin kilovat gerilimde 16.6 kilometre uzunluğunda yer altı kablosu ile bağlantılarını yerleştirme çalışması yaptığı göze çarptı. 'Afet Risk Alanı' ilan edilen bölgeden geçen bu çalışma, evleri yıkılmak istenen ailelerin tepkisine neden oldu. 


Avcılar Afetzedeleri Koruma Derneği Başkanı Cemal Kaya, 1987'den bu yana imarlı, iskanlı bağımsız kat mülkiyeti olan, depremde hasarsızlık raporu bulunan konutlarında oturduklarını, kendilerinden hiçbir hak ödenmeden evlerini terk etmelerinin istendiğini söyledi. Emekli mühendis Kaya, evinin de yıkılmak istendiğini belirterek şöyle dedi: "1999 depreminde oturduğumuz bölgede kanalizasyon sisteminde deformasyon olduğu raporlarla sabit. Şimdiye kadar bölgemizde 3 rapor düzenlendi. İlk raporda 1 binanın yıkılması, 18'inin boşaltılması, 38 binanın izlenmesi gerektiği belirtildi. İkinci raporda binaların durumları tespit edilirken, 'Mevcudun korunması' yeni yapılaşmaya izin verilmemesi istendi. İzlenmesi gereken binalar da daha sonra 'Afete Maruz Bölge' kapsamına alındı. Depremden kaç yıl geçti, binalarımızın statik veya beton yapısında en ufak bir oynama olmadı. 10 sene hukuki mücadele verdik. Aynı durumdaki 2 daire için bile ayrı kararlar verildi." 


"GECEKONDU DEĞİL, TAPULU, İMAR İSKANLI" 


Boşaltılması için elektrik ve suyu kesilen binalara 'Evime dokunma. Afet varsa önlemini al', 'Barınma hakkımız engellenenez', 'Diren Ambarlı' pankart ve Türk bayrakları asıldı. Ev sahiplerinden Zehra Gümüş, 10 yılda maddi ve manevi açıdan yıkıldıklarını, gecekondu değil, tapulu, imarlı, iskanlı evlerinden hiçbir bedel ödenmeden çıkarılmak istendiklerini söyledi. Gümüş, "Tapu, kat irtifakı, bulunduğumuz yerin zemin etüdü var. 8 gündür elektrik, suyumuzu kestiler, evden çıkmaya zorluyorlar. Bütün kapıları yüzümüze kapattılar. Kentsel dönüşüm istedik, kabul etmediler. 'Destek verelim iyileştirme yapın' dedik, iyileştirme yok dediler" diye yakındı. 


Bölgeden Haber Veriyorum

Geri Dön