AVM'ler Haziran'da tam kapasite açılacak!

AVM'ler Haziran'da tam kapasite açılacak!AYD Başkanı Hüseyin Altaş, AVM'lerin açılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Altaş, AVM'ler için kademeli açılış planladıklarını söyledi ve "Biz 11 Mayıs'ta kademeli olarak, haziran ayı başından itibaren ise tamamen tam kapasite ile açılmayı planlıyoruz" dedi...


Türkiye genelinde alışveriş merkezleri ilk koronavirüs vakasının duyulmasıyla birlikte kapılarını kapattı. Bugüne kadar kapalı kalan AVM'ler Ramazan Bayramı'na doğru kapılarını açmak için hazırlanıyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş AVM'lere ilişkin son durumu açıkladı. 

Sözcü'den Uğur Enç'in haberine göre; AVM'leri herhangi bir yasak olmaksızın kapattıklarını belirten Altaş, “Biz pandemi başladığı anda AVM'lerin kapatılmasıyla ilgili bir tavsiye kararı aldık ve bunu uyguladık. Bizim için önemli olan halkın sağlığıdır” diye konuştu.

AVM

BİLİM KURULU MAHSUR GÖRMEZSE

Firmalar kapattıktan sonra AVM'lerin de kapattığını ve geniş bir kesimin iş yapamadığına dikkat çeken Altaş, “Perakendeciler kapatma kararı aldığı için kapatmak zorunda kaldık. Biz ilk etapta kontrollü olarak devam etmeyi düşünüyorduk. Ancak olmadı. Bu aşamada ad AVM'lerin açılması için perakendecilerin talebinin oluşması lazım. Ben AVM'leri açacağım ama büyük firmalar kepenklerini kaldırmayacak. Böyle olmamalı. Perakendeciler gerekli talebi bize iletirse ve Bilim Kurulu da bir mahsur görmezse biz 11 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak açılışa hazırız” ifadelerini kullandı.

KADEMELİ OLARAK AÇILIŞ

Kademeli açılış hakkında konuşan Altaş, “Kent olarak bir ayrım yapmamız ne kadar mümkün bilmiyorum. Bütün kentlerde aynı anda açılış olabilir. Talebin yoğun olduğu kentlere öncelik tanınabilir. Açılacak olan AVM'ler için tek tek inceleme yapılmalı. Kapalı ve açık mimarideki AVM'ler incelenmeli. İlk etapta açık mimarideki AVM'ler açılabilir. Caddeye olan cephesi geniş olan AVM'ler daha kolay açılabilir. Kapalı mimarideki AVM'lere ise en son sıra gelecektir” diye konuştu.

TEDBİRLER ALINACAK

Marketlerde olduğu gibi tedbirler alınacağına vurgu yapan Altaş, “AVM'ler açıldıktan sonra her şey dünkü gibi olmayacak. Belli sayıda vatandaşın girişi sağlanabilir. İçeri girişlerde maske ve elpen şartı getirilebilir. AVM girişlerinde ateş ölçümü yapılabilir. AVM'ler içerisinde her noktada önlemlerimizi alıyoruz. Dezenfektanlar yerleştirilecek çeşitli noktalara ve AVM'lerin düzenli olarak dezenfekte çalışmaları yapılacak. Biz kademeli olarak 11 Mayıs'ta açışa hazırız” şeklinde konuştu. 

O MAĞAZALAR AÇILMAYACAK

Yasak kapsamında olan mağazaların açılamayacağını da işaret eden Altaş, “Sinema, çocuk oyun parkları, restoran gibi alanların tekrar açılması mümkün değil. Kademeli olarak mağazalar açılacak. Ancak bu saydığım mağazaların açılması için bu mağazalarla ilgili yasakların kalkması gerekiyor. Bilim Kurulu ne öneride bulunursa biz o adımlara atacağız. Sürekli olarak Bilim Kurulu ve bakanlık ile istişarelerimiz sürdürüyoruz” dedi.

HAZİRAN AYI BAŞINDA TAM KAPASİTE

AVM'lerin dükkanını açmak istemeyen perakendecilere yaptırım uygulayabileceğine dikkat çeken Altaş şöyle konuştu: 

“Biz 11 Mayıs'ta kademeli olarak, haziran ayı başından itibaren ise tamamen tam kapasite ile açılmayı planlıyoruz. Perakendeci ‘Hayır ben açmıyorum' dediğinde bunun hukuki sonuçlarına katlanır. Biz bugüne kadar elimizi taşın altına koyduk, kira almadık. Perakendecinin de artık hem AVM'ler hem de vatandaş için adım atması lazım.”

KAVGA ETMEYE GEREK YOK

Perakende firmalarının yüksek ciro yapan AVM'lerde dükkan açmak istediğini belirten Altaş, “Bazı büyük firmalar kendileri bize talepte bulunuyor. Çalışanların sıkıntılarından bahsediyorlar ve yeniden faaliyete geçmek istediklerini söylüyorlar. Ancak talepleri bütün AVM'lerde açılmak değil, sadece büyük ve yüksek ciro yapan AVM'lerde açılmak istiyorlar. Bunu doğru bulmuyoruz. Kendileri açılmayı talep edip bir de basın açıklamaları ile AVM'lerin zorladığını ifade edenler var. Halk nezdinde kavga etmeye gerek yok. 100 yılda bir gelen pandemi söz konusu. Kiracılarımıza tabii ki sahip çıkacağız. Ancak burada vatandaşımızı ve AVM işletmecilerini de düşünmek lazım” diye konuştu.

Hüseyin Altaş: ‘Aman kapatın’ diyen AVM çalışanları, şimdi ‘Açılın, işimiz olsun’ diyor!

AVM’ler açılacak mı?

Sinan Öncel: AVM'ler açılsa da 90 gün kira ödeyemeyiz!

AVM'ler 11 Mayıs'tan itibaren açılabilir!

Sağlık Bakanlığı açın derse AVM'ler açılır!