Hüseyin Altaş: ‘Aman kapatın’ diyen AVM çalışanları, şimdi ‘Açılın, işimiz olsun’ diyor!

Hüseyin Altaş: ‘Aman kapatın’ diyen AVM çalışanları, şimdi ‘Açılın, işimiz olsun’ diyor!Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş en çok AVM çalışanlarının işbaşı yapmak istediklerini dile getirerek, “İlk başta onlar 'Aman kapatın' diyorlardı. Şimdi de 'Açılsın, işimiz olsun' denilmeye başlandı" dedi.


Türkiye'de bulunan 436 alışveriş merkezinin yüzde 80'i bir buçuk aydır salgın sebebiyle kapalı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği, 11 Mayıs tarihinden  itibaren AVM'lerin kademeli olarak açılabileceğini gündeme taşıdı. Peki salgın geçti mi? Perakendeciler ne diyor? Bilim Kurulu üyeleri Olur' verir mi? Hangi şartlar da açılabilir?

Hürriyet gazetesinden Fulya Soybaş'ın haberinde uzmanlar bu soruları cevapladı.

‘Kademeli olarak açılmasına hazırız’


Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, bakanlık ile istişare halinde olduklarını, Bilim Kurulu'nun onaylaması ve perakendecilerin de yüzde 51'inin talep etmesi halinde AVM'lerin kademeli olarak açılabileceğini belirtiyor.

Altaş, "Bu durum her AVM için geçerli değil. Bazı perakendeciler 'Burada başarı sağlayamayız' diyor. Yani, talep gelmeyen yeri zorla açalım demiyoruz. Açılma kararı önce küçük illerde denenebilir. Vakaların daha az olduğu yerlerde. Her koşulda, birinci şartımız Bilim Kurulu'nun onay vermesi. Sinema, restoran, çocuk oyun alanlarının açılması ise söz konusu değil. Buralar, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile açılabilirler" diye konuşuyor.

‘Perakendecilerden çok çalışanlar işbaşı yapmak istiyor’


Perakendecilerden çok çalışanların işbaşı yapmak istediklerini dile getiren Altaş, "İlk başta onlar 'Aman kapatın' diyorlardı. Şimdi de 'Açılsın, işimiz olsun' denilmeye başlandı. Yanlış anlaşılmasın. İstihdam kaybımız yok. Birçok işletme kısa çalışma ödeneği alıyor. Örneğin bizdeki taşeronlar; temizlik işleri, güvenlik, onlara ödüyoruz. Kısa çalışma ödeneği alamayan bazı işletmelere de biz yardımcı oluyoruz. Ancak durumu fırsata çevirmek isteyen 'kötü' niyetli işletmeler her sektörde olduğu gibi bizde de var. Endişe buradan kaynaklı” diye konuşuyor.

‘Herkesin ateşi ölçülecek’


Altaş, AVM'lerin açılması halinde alınacak önlemleri de şu şekilde sıraladı:

Belli noktalardan, belli sayı ve mesafede giriş sağlanacak.
Giren herkesin ateşi ya ateşölçerler ya da termal kameralarla tespit edilecek.
 Maskesiz girmek yasak olacak.
Ortak alanların dezenfektasyonu ve tuvaletlerin temizliği için ekstra önlemler alınacak.
Her noktada el dezenfektanları olacak.
Çıkışlar yine tek yönlü olacak.


Sinan Öncel: AVM'ler açılsa da 90 gün kira ödeyemeyiz!