AVM'lerin kira gelirlerinde son durum ne?

AVM'lerin kira gelirlerinde son durum ne?Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AVM’lerdeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.


Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AVM’lerdeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.  

Bloomberg HT'de yer alan habere göre; koronavirüs salgını her sektörü ve tüm dünyayı etkisi altına aldı. AVM'lerde salgından nasiplendi. AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, koronavirüs salgını kapsamında yapılan aşılamaların hızlanmasıyla AVM’lerdeki ziyaretçi rakamının 4,5 milyonu bulduğunu, bu sayıya anca sene sonunda ulaşmayı öngördüklerini dile getirdi. 

AVM

Altaş, Kovid-19 salgınından önce AVM’lerdeki ziyaretçi sayısının 6,5 milyon seviyelerinde olduğuna ve Kovid-19 salgını sürecinde kapanmaların da etkisiyle bu sayıda ciddi bir gerilemenin olduğuna dikkat çekti. Türkiye'de koronavirüs salgını kapsamında yapılan aşılamaların hız kazanmasının, AVM’lerdeki ziyaretçi sayısınında olumlu etki yarattığını belirtti. 

Sinema salonlarının açılmasıyla ziyaretçi sayılarının daha da yükseleceğine dikkat çeken ve AVM’lerin 1 ay içinde pazar günleri de faaliyette bulunacağını beklediğini dile getiren Altaş, “Tünelin sonunda ışığın kendisini görmeye başladık” dedi.

AVM

Altaş, AVM'lerle ilgili açıklamasında, Kovid-19 salgınının ve aşılamanın perakende sektörüne yansımalarına ilişkin olarak, ”Yaklaşık 26 milyar TL kira gelirimizin 12 milyarını kaybettik. Son zamanlardaki giriş sayıları çirolara da yansıdı. Cirolarımız yüzde 80’ler düzeyine geri geldi” ifadelerini kullandı.

AVM'lerin sayısı artıyor: Yatırımlar hız kesmiyor!

AVM'ler ve markalar arasında kira krizi!

AVM'lere yeni düzenleme!