Avrupa TANAP'la ısınacak!

Avrupa TANAP'la ısınacak!TANAP'ın yerli boru tedarikçilerinden olan Noksel Boru'nun CEO'su Eol Akkoyunlu, TANAP'la Azerbaycan gazının Avrupa'ya Türkiye üzerinden sorunsuz bir şekilde iletileceğini ve Avrupa ülkelerinin kış aylarında zorluk yaşamayacağını söyledi.


Trans Adriyatik Doğalgaz Boru hattı ile birleşerek 2020 yılından itibaren Avrupa'ya doğalgaz akışını sağlaması hedeflenen TANAP'ın yerli boru tedarikçilerinden olan Noksel Boru'nun CEO'su Salim Erol Akkoyunlu, TANAP'la Azerbaycan gazının Avrupa'ya Türkiye üzerinden sorunsuz bir şekilde iletileceğini ve Avrupa ülkelerinin kış aylarında zorluk yaşamayacağını söyledi.


TANAP'ın dünyanın yakından takip ettiği en büyük projelerden biri olduğunu anlatan Akkoyunlu, "TANAP bin 200 kilometrelik güzergâhı ile hattın en önemli halkası. Azerbaycan gazı Avrupa'ya sorunsuz iletilecek. Avrupa ülkelerinin kış aylarında korku duymayacağı bir proje olan TANAP, rahatlığın garantörü olacak” dedi.


Yüzde 80'i yerli üretim

Türkiye'den geçecek TANAP borularının yüzde 80'inin Türk üreticiler tarafından yapıldığını belirten Akkoyunlu, “Biz Noksel olarak Borusan-Noksel-Erciyas konsorsiyumunda yer almaktayız. Bu kapsamda toplam 420 bin ton çelik boru imal ediyoruz” dedi.


Yeni Şafak