Bağcılar'da riskli binaların yıkımına başlandı!

Bağcılar'da riskli binaların yıkımına başlandı! Bağcılar'da riskli binaların yıkımına başlandı!

Bağcılar'da kolon ve kirişlerinde zarar gördüğü için mühürlenen binaların yer aldığı Demircan Sitesi'nde yıkım havadan görüntülendi.Bağcılar'da kolon ve kirişlerinde zarar bulunan 6 katlı bitişik iki bina 2019 yılının Ağustos'ta boşaltılarak mühürlenmişti.

 

Hürriyet'te yer alan habere göre; Bağcılar Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora göre, alınan beton örneklerinin "mukavemet değerlerinin olması gerekenin altında" olduğu ve risk taşıdığı belirlendi.

 

Demircan Sitesi'ne ait aynı sokakta bulunan diğer binaların da hasarlı olduğu ortaya çıktı.

 

Demircan Sitesi'ndeki daire sahipleri de belediye ile yapılan görüşmeler sonrası daireleri boşalttı.

Tahliye işlemlerinin ardından 270 daire ve 40 dükkanın bulunduğu Demircan Sitesi'nde yıkım çalışmalarına başladı.

 

"2 AY İÇİNDE YIKIMI YAPACAĞIZ"

Yıkım ekibinin başında yer alan Sergen Kaşıkçı yıkımın 2 ay boyunca devam edeceğini söyleyerek "270 daire ve 40 dükkan var. Bu yıkımın en uzun süresi 2 ay. 8 tane iş makinesi ile 2 ay içinde yıkımı yapacağız. Yıkımdan sonra aynı şekilde site tarzı binalar yapılacak." açıklamasında bulundu.

 

Yıkılan binanın hemen yanında bulunan binada oturan Azat Işık, "Yan binada oturuyorum çatımıza bir ton taş geldi. Yıkım, önlem alınmadan yapılıyor. Çoğu şey zaten sokağa geldi. Çatıya bir şey gelmesin diye 5 tane kapı koymuşlar, o da işe yaramıyor zaten. Bina da bayağı sallanıyor." şeklinde konuştu.

Bina güçlendirme maliyeti ne kadar?

Riskli bina testi 4 bin 500 liradan başlıyor!