Bakanlığa ait binaların tahsil edilemeyen kira gelirleri TBMM'de!

Bakanlığa ait binaların tahsil edilemeyen kira gelirleri TBMM'de!CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Bakanlığa ait binaların yenileme işlemlerine ve tahsil edilemeyen kira gelirlerine ilişkin soru önergesi verdi. 


Bakanlığa ait binaların yenileme işlemlerine ve tahsil edilemeyen kira gelirleri TBMM gündemine taşındı. CHP  Adana  Milletvekili Orhan Sümer, konuya ilişkin soru önergesi verdi. 

CHP'li Sümer sorularının Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanmasını talep etti. Orhan Sümer, "Aşağıda yer alan sorularımın Anayasa'nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğünün 96. Maddesi gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini saygılarımla arz ederim" diye konuştu. 

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer şu açıklamalarda bulundu:

"2020 Yılı Sayıştay Raporlarına göre; 2020 yılı içerisinde Bakanlığa ait binalar için, ömürlerini uzatacak ve verimlerini artıracak şekilde toplam 10.790.011,01 TL tutarında bakım onarım harcaması yapılmıştır. Yine Hazine taşınmazlarına ilişkin işlemlerin takip edildiği Milli Emlak Otomasyon Projesi (MEOP) sisteminden alınan bilgilere göre; 2014-2020 yılları arasında vadesi geldiği halde tahsil edilmeyen 107.044.357,38 TL tutarında kira ile 217.948.104,56 TL tutarında irtifak hakkı bedeli olmak üzere toplam 324.992.461,94 TL alacak bulunmaktadır."

Bakanlığa ait binaların tahsil edilemeyen kira gelirleri TBMM

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer'in soruları:

1-) Bakanlığı ait hangi ilde bulunan hangi binaların yenileme yapım ve onarım gerçekleşmiştir? 

2-) Yapılan yenileme sonrasında binaların ömrünün ne kadar daha uzaması planlanmıştır? 

3-) Yapılan yenileme ve onarım çalışmaları hangi şirketlere yaptırılmış? Ne kadar ücret ödenmiştir?

4-) Vadesi geldiği halde tahsil edilemeyen kira gelirleri ile ilgili son durum nedir? 

5-) Kira ödemediği için tahliye işlemi başlatılmış yerler nerelerdir? 

6-) Bahsi geçen yerler hangi kişi ve kuruluşlara, ne kadarlık süre için, yıllık ne kadar tutara kiralanmıştır? 

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com