Bakanlık Fikirtepe mağdurlarının yanında!

Bakanlık Fikirtepe mağdurlarının yanında! Bakanlık Fikirtepe mağdurlarının yanında!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Demirtaş, Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürü Böke, Fikirtepe'de kentsel dönüşüm mağdurlarını ziyaret etti...Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürü Veli Böke ile birlikte Fikirtepe'de kentsel dönüşüm mağdurlarını ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Mücahit Demirtaş, "Bakanlık olarak vatandaşın mağdur edilmesine göz yumamayız. O yüzden buradayız." dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Demirtaş, sorunlardan haberdar olduklarını ve yatırımcıyı firma temsilcilerini Ankara'ya çağırıp çözüm önerilerini dinlediklerini söyledi. 

Demirtaş, sorunları vatandaşlardan dinlemek için Fikirtepe'ye geldiklerini söyledi ve şöyle devam etti; "Mağdurların temsilcileriyle önümüzdeki hafta salı günü bir araya gelerek her ada için sorunlar ve çözümleriyle ilgili bir çalışma süreci başlattığımızı deklare ettik. Tabii burada maalesef çadırda yaşamak zorunda kalan insanlar gördük. Bunlar için tabii ki üzüldük. Bunlar yatırımcı firmadan kira yardımını alamadıkları için çaresizlik içerisinde ancak kendi arsasına çadır kurduğunu söyleyen insanlar vardı. Bunlar için de önümüzdeki hafta içinde kira yardımını kendi bakanlık şartlarıyla yapma kararı aldık. Onun bilgisini verdik. Önümüzdeki haftadan itibaren geriye dönük belki ödenmiş kiralarıyla ilgili başka bir çalışma yapacağız ama bundan sonraki süreçte kiralarını devlet bir çözüm üretilinceye kadar daha sonra projenin içinden mahsup edilmek üzere bir şekilde ödeyecek."

"Göz yummayacağız"

Demirtaş, Bakanlık olarak vatandaşın mağdur edilmesine göz yumamayacaklarını söyledi. Demirtaş şöyle devam etti; "O yüzden buradayız. Vatandaşlar çadırlarda kalmaya devam edecek, inşaat faaliyeti başlayıncaya kadar biz de kalmalarında bir mahsur olmadığını söyledik. Çünkü burada vatandaşa kira ödenmediği için kiralık yer buluncaya ya da kira yardımı alıncaya kadar kalabilirler." diye konuştu.

Mücahit Demirtaş, önümüzdeki haftadan itibaren temsilcilerle toplantılara, görüşmelere başlayacaklarını sözlerine ekledi.