Balıkesir'deki Paşalimanı Adası'nın 5 sorunu mecliste!

Balıkesir'deki Paşalimanı Adası'nın 5 sorunu mecliste! Balıkesir'deki Paşalimanı Adası'nın 5 sorunu mecliste!

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı Paşalimanı Adası'nın sağlık, eğitim, ulaşım sorunlarına ilişkin soru önergesi hazırladı..
CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı Paşalimanı Adası'nın sağlık, eğitim, ulaşım sorunlarına ilişkin soru önergesi hazırladı. Tüm sorularının Başbakan Yıldırım tarafından yanıtlandırılmasını talep etti.


Tüm hazırladığı önergesinde "Balıkesir İli Erdek ilçemize bağlı, Paşa Limanı adamız var. Bu cennet parçası adamızda Büyükşehir yasası ile mahalleye dönüştürülen 5 adet köyümüz bulunmaktadır.


12 Adanın tartışıldığı bir dönemde ne yazık ki ada kaderine terk edilmiş, Devlet adeta kendi adamızı unutmuş durumdadır. Ada'da yol yok, itfaiye aracı yok, kara ile ulaşım yok denecek kadar azdır. Büyükşehir Belediyesi hiç bir hizmet götürmemektedir. Deniz ambulansyı yok. Aile Hekimi olan Dr. ayda bir defa reçete yazmak için adaya gidiyor. Acil bir hastanın en yakın sağlık kuruluşuna nakli en erken 2 saatlik bir zaman diliminde gerçekleşmektedir. Adada bulunan iskeleler deniz ambulansının yanaşmasına uygun değil. Bu konuda bir çalışmada bulunmamaktadır.


Okul yeterli değil, aileler bölünüyor. Çocuklar ilkokulu bile başka yerlerde okumak zorunda kalıyor. Deniz taksi, İDO, BUDO, BADI gibi deniz ulaşım şirketleri adaya uğramıyor." dedi.


Tüm'ün soruları


1. Paşa Limanı adanasına, İktidarınız döneminde Bakanlar Kurulu üyelerinden bugüne kadar giden olmuş mudur? Hükümet olarak Paşa Limanının sorunlarını biliyor musunuz? Bunlar nelerdir? Kabine üyesi herhangi bir Bakanı sorunları yerinde görmek üzere adalara göndermeyi düşünüyor musunuz?


2. Hükümetin Paşa Limanı da Marmara adaları ile ilgili, bir projesi var mıdır? Varsa bu projeler nelerdir?


3. Paşa Limanı Halkı sorunlarına çözüm bekliyor. Halkın Temel Sorunları olan sağlık, eğitim, ulaşım gibi sorunlarını çözecek misiniz? Acil hastalar için hangi önlemleri alacaksınız?


4. 2016 yılı Merkezi bütçesinde Paşalimanı ile ilgili ödenek var mıdır? Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanında olan, ulaşım ve alt yapı hizmetleri ile ilgili bu güne kadar neler yapılmıştır? Toplam harcama tutarı ne kadardır?


5. Deniz Ulaşım şirketlerinin adayı, güzergahlarından çıkarma sebebi nedir? Bu şirketlere faaliyet izni verilirken, adalarla ilgili bir düzenleme konulmuş mudur? Konulmamışsa gerekçesi nedir? Adayı güzergahtan çıkaran bu şirketlere yaptırım uygulayacak mısınız?