14 / 08 / 2022

Balıkesir'in 60 milyon TL'lik yeni havalimanında son durum ne?

Balıkesir'in 60 milyon TL'lik yeni havalimanında son durum ne?

Balıkesir’in yeni havalimanında, 6 aydır tek sefer bile gerçekleştirilmedi. Fikret Şahin, “60 milyon TL’lik proje, potansiyel yok diye hizmete açılmıyor. Yapılan yatırım boşa gitmemeli. Takipçisiyim” dedi.Balıkesir'e, Koca Seyit Havalimanı'nın yanı sıra ikinci bir havalimanı yapıldı. 420 dönüm üzerinde inşa edilen Balıkesir Merkez Havalimanı'nın maliyeti 60 milyon TL oldu. Sözcü'den Zekeriya Albayrak'ın haberine göre;  yeni havalimanı, geçen 10 Şubat'ta hizmete açıldı. Fakat aradan yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen havalimanında tek bir sefer bile yapılmadı.

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, bu durumu TBMM'ye taşıdı ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'na “Balıkesir merkezde inşa süreci tamamlanan havalimanının ne zaman hizmete açılması planlanmaktadır? Havalimanının uçuş takvimine alınmamasının gerekçesi nedir?” sorularını yöneltti. 

Önergeyi yanıtlayan Bakan Karaismailoğlu, “Havalimanı, her türlü sefer talebine cevap verebilecek kapasitededir” dedi. 

POTANSİYELİ YOK DİYE

Karaismailoğlu, uçak seferlerinin neden başlatılmadığı sorusunu ise “Havalimanlarına düzenlenen seferlerin çeşitliliği, fiyat uygulamaları ve zamanları, bölgenin yolcu potansiyeline bağlı olarak havayolu kuruluşlarının filo büyüklükleri ve ticari tercihleri doğrultusunda havayolu kuruluşlarınca belirlenmektedir” şeklinde cevapladı.

CHP'li Şahin ise şunları kaydetti: 

“Balıkesirlilerin uzun zamandır talebi olan havalimanı, hazır olmasına rağmen kullanılmıyor. 60 milyon TL harcanan proje, potansiyel yok denilerek hizmete açılmıyor. Halen bir sefer dahi düzenlenmedi. Hemşehrilerimiz, havalimanının derhal tam kapasite hizmete girmesini bekliyor. Yapılan bu yatırımın boşa gitmemesi için gerekli çabayı gösterecek, bu meselenin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pisti yıl sonunda tamamlanacak!