Başbakan Davutoğlu: İzmir'de 13 yılda 13 bin 250 konut inşa ettik!

Başbakan Davutoğlu: İzmir'de 13 yılda 13 bin 250 konut inşa ettik!

İzmir'i 13 yıl boyunca hiç yalnız bırakmadıklarını söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu: " Kentte 7 bin 979 derslik, 87 sağlık tesisi, 13 bin 250 konut, 29 spor tesisi, 3 organize sanayi bölgesi, 46 arıtma tesisi, yaptıklarını söyledi.
Ege'nin gelecek kalkınma ve hamle döneminde öncü rol oynamasını istediklerini, EGEGEP projesiyle bölgeye 2019 sonuna kadar 25 milyar liralık 4 bin 547 projenin kazandırılacağını, mümbit arazilerin bereketleneceğini, çiftçilerin yüzünün güleceğini, yılda 4 milyar liralık gelir artışının sağlanacağını anlatan Davutoğlu, Türkiye'nin şu anda dünyanın en büyük 6'ncı, Avrupa'nın da en büyük tarım ülkesi olduğunu kaydetti.


İzmir'i 13 yıl boyunca hiç yalnız bırakmadıklarını, zorluklara, engellemelere, yerel yönetimlerin birtakım başarısızlıklarına rağmen yörenin kalkınması için çalıştıklarının altını çizen Davutoğlu, kente 13 yılda 30,3 milyar lira yatırım ve destek sağladıklarını anlattı.


Kentin 2,8 milyar dolar olan ihracatını 9,6 milyar dolara çıkardıklarını, 7 bin 979 derslik, 87 sağlık tesisi, 13 bin 250 konut, 29 spor tesisi, 3 organize sanayi bölgesi, 46 arıtma tesisi, 75 taşkın koruma tesisi, 42 baraj, gölet ve sulama tesisi yaptıklarını dile getiren Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu ya da İzmir'de yerel yönetimlerde görev yapan CHP'liler bu rakamları arka arkaya telaffuz bile edemezler" dedi.


Kente 68,1 milyon fidan diktiklerini, 267 kilometre bölünmüş yol, 37 köprü ve viyadük yaptıklarını ifade eden Davutoğlu, "Bunlar ülkeyi bölmeye çalışır, biz ise bölünmüş yollarla ülkenin dört bir yanını birbirine bağlarız, birbirine kenetleriz" diye konuştu.


İzmir'e yatırımlar 


İzmir'e 2 bin 60 yataklı dev bir şehir hastanesi, 23 sağlık tesisi kazandıracaklarını, bütün imkanları seferber ettiklerini, sağlık turizmini geliştireceklerini, kentsel dönüşüm projelerinin hızla devam edeceğini, yeni konutlar inşa edeceklerini belirten Davutoğlu, kenti kavşak noktası yapacaklarına, İstanbul-İzmir otoyolunun tamamlanmasıyla birlikte 8,5 saatlik yolculuk süresinin 3,5 saate düşeceğine dikkati çekti. 


CHP'nin, MHP'nin böyle bir derdi olmadığını belirten Davutoğlu, "Onların tek derdi var AK Parti'yi iktidardan indirmek. İndirebilirler mi ? Siz AK Parti'ye iktidarı verirseniz onlar bizden alabilir mi? Peki bize iktidarı verecek misiniz ? Tek başına iş başına diyecek misiniz ? İşte duymak istediğimiz ses bu" ifadelerini kullandı.


İzmir-Ankara otoyolunu yapacaklarını, İzmir-Ankara hızlı trenini de yaptıklarını, bu iki kent arasındaki ulaşımın da 3,5 saate ineceğini anlatan Davutoğlu, bir başka yolla kentin Antalya'ya bağlanacağını söyledi.


"İzmir'i kalesi zannedenler buradan ders alsın"


"İzmir, uçan kuşun dahi selam vermek istediği kavşak bir şehir olacak" diyen Davutoğlu, "İzmir'i kendilerinin kalesi zannedenler buradan ders alsın. Biz bütün ülkemizi gönül fetihleriyle fethediyoruz.  İzmir  demokrasinin, cumhuriyetin kalesidir. İzmir 1 Kasım'da AK Parti'nin kalesi olacak inşallah" dedi.


Kente 7 yat limanı, 2 balıkçı barınağı yapacaklarını, Avrupa'nın en modern lojistik merkezlerinden birini burada kuracaklarını, asrın projelerinden olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı'nı yaptıklarını dile getiren Davutoğlu, bugüne kadar sadece Anamur'da ilçe mitingi yaptığını ancak bugün İzmir'in iki ilçesinde bulunduklarını, yarın da Ödemiş'e gideceklerini, bir dahaki sefere kentin her ilçesini gezeceklerini söyledi.


Başbakanlık Ofisi


İzmir'e en büyük hamlelerden birini 7 Haziran'dan önce yaptıklarını ve Başbakanlık Ofisi açtıklarına işaret eden Davutoğlu, İstanbul ve Ankara'dan sonra İzmir'de de ofisin olduğuna dikkati çekerek, "Yani ben de gönlümle, kalbimle, çalışma ofisimle İzmirliyim artık" dedi.


Balkanlar'dan gelen parlamenterleri önceki günlerde Başbakanlık İzmir Ofisi'nde ağırladıklarını anımsatan Davutoğlu, Buca ilçesine 125 yataklı kadın, doğum ve çocuk hastanesi kazandırdıklarını, 2004'de Buca Huzurevini hizmete aldıklarını, burada 170 kişinin kaldığını söyledi.


Yaşlılara hürmetin Hazreti Muhammed'in öğüdü olduğunu, çocukları geleceğe hazırlarken yaşlılara da hürmet edeceklerini ifade eden Davutoğlu, bütün ilçelerin içme suyu ihtiyacını karşılayacaklarını, inşaatları devam eden tesislerin tamamlandığında Buca'nın da içme suyu ihtiyacının kalmayacağını belirtti.


"Kafkaslar'ın, Ortadoğu'nun, Balkanlar'ın geleceğine karar verilecek"


Türkiye'nin istikrarı için 1 Kasım'da 'Tek başına iş başına' denilmesini isteyen Davutoğlu, alandakilere şöyle seslendi:


"Milli birliğin, milli iradenin, insan onurunun korunması için, demokratik, adil, özgür ve mutlu bir Türkiye için, işimizin aşımızın bereketlenmesi ocaklarımızın şenlenmesi için çocuklarımızın geleceği, insanlarımızın kardeşliği için kurulan tuzakları bozmak için bir kez daha gür sesle ışıkları yakıp 'AK Parti tek başına iş başına' diyecek miyiz ? İlk günkü aşkla, haydi bismillah diyor muyuz? 


Bu seçim memleket meselesi. Türkiye'nin geleceğine karar verilecek. Bu seçim Kafkaslar'ın, Ortadoğu'nun, Balkanlar'ın, geleceğine karar verilecek. Sizden ricam sadece aşkla burayı doldurmakla görevinizi büyük ölçüde yaptınız ama bu yetmez. Sadece meydanları doldurmakla kalmayacaksınız İzmir'de girilmedik sokak bırakmayacaksınız, ev ev, kapı kapı dolaşacaksınız. Bu kaos tüccarlarının gerçek yüzlerini benim tüm İzmirli, Bucalı kardeşlerime anlatacaksınız. Bunların oyunlarını boşuna çıkaracaksınız. Oyunları boşa çıkarmaya, sandıklara sahip çıkmaya, 'Oyum namusumdur' bilinciyle iradenize ipotek koymak isteyenlere karşı milli iradeyi haykırmaya var mısınız?"AA