Başbakan Erdoğan: İstanbul dünyanın cazibe merkezi!

Başbakan Erdoğan: İstanbul dünyanın cazibe merkezi!

Türkiye İnovasyon Haftası’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul, Osmanlı Devleti döneminde bilimin kültürün, ticaretin dünyadaki önemli merkezi olmuştur. Dönemin cazibe merkezi olan İstanbul’da bugün de bu gerçek değişmedi” dedi....


Türkiye İnovasyon Haftası Toplantısı Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra yerli ve yabancı 5 bin kişi katıldı.


Toplantıda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Selçuklu ve Osmanlı devletleri döneminde de Konya'dan Bursa'ya, Sivas'tan Edirne'ye kadar birçok şehrin dünyanın merkezi olduğunu belirterek, “Elbette İstanbul da Osmanlı Devleti döneminde bilimin kültürün, ticaretin dünyadaki önemli merkezleri olmuştur. Taklit eden takip eden asla öne geçemez. Üretmeyip, üretilenle yetinen, başkasının avucuna bakan asla liderlik konumuna yükselemez. Daha fazla yatırım yapmak zorunda olduğumuz açıktır. Bilim ve sanatın çok geliştiği şehirler esasında cazibe merkezi olan şehirlerdir. Konya döneminin önemli bir başkenti olan Konya, bilimin, sanatçıların önde gelen isimlerini çekmiştir. Daha fazla bilim insanı Konya'ya akın etmiştir. İstanbul'da da durum aynıdır. Kurtuba, Bağdat da aynı şekilde dönemlerinin cazibe merkezleridir. Bugün de bu gerçeğin değişmediğini görüyoruz” diye konuştu.


Bilimin bu seviyelere ulaşmasında, hiç kuşkusuz, Doğu medeniyetlerinin çok büyük payı bulunduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, orta çağın sonuna kadar, dünyada bilime, bilimsel gelişmelere Doğu medeniyetleri, İslam medeniyetlerinin öncülük ettiğini hatırlattı.


Dünyanın en başarılı üniversitelerin AR-GE merkezlerinin uluslararası bir kimlik taşıdığını ABD’deki Silikon Vadisinin sadece ABD’lilerin değil dünyanın her ülkesinden başarılı insanların emekleriyle ayakta durduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu;


“Bizim de bu gerçeği görmemiz gerekiyor. Farklılık bir dezavantaj değil, tam tersine bir avantajdır. Renklilik yoksulluk değil, zenginliktir. Herkesin aynı şekilde düşündüğü bir toplum yeni fikirler üretemez Sadece griden ve grinin tonlarından ibaret bir ülke dünyaya söyleyecek söz bulamaz. Taklit eden, takip eden, asla öne geçemez. Üretmeyip, üretilenle yetinen, başkasının eline avucuna bakan asla liderlik konumuna yükselemez. Tarih ve medeniyetimizden tevarüs ettiğimiz özgüvenle bilgi ve bilim üretme noktasında, çok daha ciddi adımlar atmak, çok daha fazla yatırım yapmak zorunda olduğumuz açıktır. Türkiye şu anda da hoşgörü iklimini daha da güçlendirerek, bilim, sanat ve sporda da artık farklı bir kulvarda ilerliyoruz. Henüz başlangıç aşamasındayız. Cumhuriyet tarihinde yapılan dersliklerin tüm o kadarını yapmış bir Türkiye var.”


İhracatla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, “İnsansız hava araçlarımızı yapıyoruz. Bugüne kadar insansız hava aracımız yoktu. Yakın gelecekte ihracına başlayacağız. Artık kendi helikopterimizi üretir hala geldik. İhracatla ilgili yatırımlar artarak devam ediyor. Renklilik, yoksulluk değil, tam tersine büyük bir zenginliktir. Herkesin aynı düşündüğü bir toplum, bir ülke, yeni fikirler üretemez. Standart kimliklere, standart şekil ve beyinlere sahip bir toplum, öne geçemez, lider olamaz” şeklinde konuştu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte İstanbul Kongre Merkezi'ndeki İstanbul İnovasyon Fuarı'nı da gezdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Şirketlerinden BELBİM'in standını da ziyaret eden Erdoğan, Başkan Kadir Topbaş, BELBİM Genel Müdürü Harun Maden ve personelle hatıra fotoğrafı da çektirdi.


İBB