Basmane Çukuru'nda başa dönüldü!

Basmane Çukuru'nda başa dönüldü!

İzmir’de 20 yıldır yılan hikâyesine dönen ‘Basmane Çukuru’ projesinde yine başa dönüldü. TMSF’nin açtığı ihaleyi 80 milyon dolar bedelle alan Folkart ruhsattaki gecikme nedeniyle başlama süresinin dolması üzerine projeden şimdilik çekildi.İzmir’de Kültürpark’ın karşısında 20 yıldır 35 bin metrekarelik bir çukur var. Yıllar içinde dev bir çukura döndüğü için adına ‘Basmane Çukuru’ denilen projede tekrar başa dönüldü.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan haberde, özelleştirme furyasının yaşandığı o yıllarda dönemin Anavatan Partili Belediye Başkanı Burhan Özfatura, bu alanda bir Dünya Ticaret Merkezi yapılmasına karar verdi. İzmirlilerin yoğun tepkilerine rağmen ihaleye çıkıldı ve inşaatı 35 milyon dolar bedelle Güçbirliği Holding üstlendi. Ancak 1999’da eski başkanlardan Yüksel Çakmur, kentin mimarisini bozacağı ve imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesi ile dava açtı.

Güçbirliği Holding 2001 krizinde ortakları arasında olduğu EGS Bank nedeniyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile tanıştı. Güçbirliği Holding borçlarını ödese de arazinin yüzde 35’i TMSF’ye kaldı. 2014 yılına gelindiğinde TMSF hisselerini 117 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkarmaya karar verdi. İzmir'in Folkart yatırımlarını gerçekleştiren Sancak Ailesi yapılan ihaleyi 80 milyon dolara Livamine Madencilik'e sattı. Folkart uzun bir süredir proje hazırlığındaydı. Projeden kat karşılığı pay almak isteyen  İzmir  Büyükşehir Belediyesi’nin istediği imar değişiklikleri, proje tadilatı derken geçen hafta önemli bir gelişme yaşandı. TMSF’nin inşaatın başlaması için verdiği 30 aylık sürede ruhsat alamayan Folkart projeyi iade etmek zorunda kaldı.

Folkart, projeyi hukuki nedenlerle, sözleşmeye uygun olarak devrettiğini söylüyor. Belediyeye ayrı bir kule vererek yeniden çizdikleri projeye 20 milyon TL’nin üzerinde harcama yaptıklarını anlatan yetkililer projenin İzmir’e yakışan bir proje olmasi için sanat ağırlığını arttırdıklarını ekliyor. Folkart yeni bir ihale açılırsa da talip olduklarını belirtiyor.

Belediye başkanı Tunç Soyer belediyenin arsanın TMSF hisselerini satın almasının zor olduğunu anlatıyor. Projenin yapılmasında önemli sıkıntılar olduğunu belirten Soyer, ancak çukurun da daha fazla böyle bekleyemeyeceği görüşünde. Bunun için olgunlaşmasa da bazı fikirler üzerinde çalışmaya başladıklarını ekliyor. Bu fikirlerden biri “su dolu çukuru suni bir gölet haline getirmek, bir köprü ile fuar alanına bağlayarak banklarla bir oturma alanı yaratmak" dedi.