Belgelendirilmeyen kiraya ağır ceza!

Belgelendirilmeyen kiraya ağır ceza! Belgelendirilmeyen kiraya ağır ceza!

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli günlük kiralık ev konusunda vatandaşa uyarıda bulundu.Özellikle büyük şehirlerde, uyuşturucu partileri, fuhuş ticareti, teröre yataklık gibi suçları ve kayıt dışını önlemek amacıyla günlük evlerin kiralanmasına ağır yaptırımlar içeren yasal düzenleme getirildi. Ancak özellikle sahil kıyılarındaki kentlerde özellikle yaz aylarında günlük kiralık evlerde artış yaşanıyor.


Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, yasaya aykırı olarak günlük ev kiralayanlara ağır para cezaları olduğunu belirtti. Yavuz Selim Madenli, internet üzerinden saatlik ev kiralayanlar için de sıkı denetim yapılması gerektiğini ifade etti. 


Başkan Madenli, "Kiraya veren kira bedelini belgelemek zorunda. Bu günlük kiralanan evler için de geçerli. Haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında tutara bakılmaksızın kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka veya PTT tarafından düzenlenen belgelerle belgelendirilmesi zorunluluğu getirildi" söyledi. 

 

Başkan Madenli, günlük daire kiralamak isteyenleri de uyardı. Madenli, "Aileler konaklayacakları konutta, 'Daire sahibi vergisini ödüyor mu, ileride eve bir baskın olsa ben de bu işten soruşturma geçirebilir miyim?' diye düşünmesi gerekiyor. Yasaya uymayan ev sahipleri için ağır para cezaları var yasada. Evi kiralayan ise, yaşanacak polis baskınında kısa süreli dahi olsa sıkıntı yaşayacaktır. O nedenle herkes yasalara uymalı" şeklinde açıklama yaptı.


Vatan