02 / 07 / 2022

'Bergama Millet Bahçesi’nin imar planı yok' iddiası!

'Bergama Millet Bahçesi’nin imar planı yok' iddiası!

Bergama’nın önceki dönem CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Millet Bahçesi’nin imar planının olmadığını iddia etti.Bergama’nın önceki dönem CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, AKP’li Bergama Belediyesi’nin çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Birgün'de yer alan habere göre; Bergama Belediyesi’nin 1 yıllık dönemini hayal kırıklığı olduğundan bahseden Mehmet Gönenç, “Belediye başkanı ile ben 5 yıl aynı mecliste çalıştım. Ben belediye başkanı, kendisi meclis üyesiydi. Kendisini hem buradan tanıyorum, hem de AKP’nin genel anlamda belediyeciliğe bakış açısını, yönetim şeklini, modelini biliyorum. Sanıyorum ki benim dışımda, hatta kendisine oy veren Bergamalılar açısından da hayal kırıklığı yaratan bir süreç olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bir belediye başkanı sadece merkezi hükümetin projeleriyle değil, kendi belediye bütçesinin olanaklarıyla ve ürettiği projeleriyle de kantara çıkar” açıklamasında bulundu.

DÜKKÂN YAPIMINA OLANAK VERECEK BİR İMAR PLANI YOK

Millet Bahçesi projesi hakkında açıklamalarda bulunan Gönenç; “Stadın buradan çıkarılıp, kent alanı dışında bir alana taşınarak yeni bir stat yapılması ve oranın da yeşil alan ağırlıklı bir rekreasyon haline dönüştürülmesi tabi ki olumlu bir proje. 2014 yılında benim projelerim arasında da vardı. Zaman zaman mevcut başkan bu projeyi ’25 yıllık hayal’ diye dile getiriyor. Bu 25 yıllık bir hayal değil. İlk kez 2014 yılında bu alana bir proje yapılması gündeme geldi. Bu son 5 yılın meselesi. İhalesi yapılmış bitmiş iş. İşin sınırları belli, süresi belli. Siz bir şekilde o yükleniciye ne yapması gerektiğini söylemişsiniz. O da size bir fiyat vermiş. Bu işin kapsamında sadece yeşil alan yapılacaksa projenin maliyeti bellidir. O yeşil alanla birlikte örneğin 100 tane dükkân yapılacaksa onun inşaat mühendisliği, statik hesabı, mimari projesi, teknik projesi, elektriği, suyu vs. hepsi ayrı bir projedir. Dolayısıyla neye göre fiyat verdi müteahhit? Artı ortada bir imar planı yok. İmar planı olmadan siz neye göre proje çizeceksiniz. Orada dükkân yapımına olanak verecek bir imar planı yok ki. Varsa söylesin belediye başkanı, ‘ben orada imar planı yaptım arkadaş’ desin. Burası hala şehir stadyumu olarak görünüyor” şeklinde konuştu. 

ESNAF DÜKKÂNLARININ YER ALMASI GEREKİYOR

Projede esnaf dükkânlarının bulunması gerektiğinden bahseden Gönenç, “Bunun için öncelikle orada dükkânlarında yapımına olanak tanıyan imar planı değişikliğini yapacaksınız. Ardından proje buna göre çıkacak. Orada dükkân olması gerekir ama görünüşe göre dükkân olmayacak. Orası 35 bin metrekare civarında bir yer. Böyle bir alanda siz pek ala 100 tane dükkânı, oradaki yeşil dokuyu da göz ardı etmeden yapabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de ki hiçbir Millet Bahçesi’nde ticari alan yok. Sadece orada bedava çay ve kek dağıtacakları büfeler var” dedi.

Son olarak Gönenç, şu açıklamalarda bulundu: “Projeyi yapan TOKİ, dolayısıyla para devletten çıkıyor. Velev ki bu hatadan vazgeçtiler ve bu hatadan döndüler. 100 tane dükkânı oraya yaptılar. Dükkânlar kimin olacak; ‘devletin’, daha önce kimindi; ‘Bergama Belediyesi’nin’, biz şimdi 100 tane dükkânı verdik, Erdal Önder Spor Salonu’nu verdik, Göçbeyli’nde ki alanı verdik, Futbol Akademi Tesislerini verdik, iki tane de arsayı veriyoruz, o da yetmedi, şimdi de Tekstil Fabrikası’nı ifraz etmeye çalışıyor. Tekstil Fabrikası’nın yarısını da verecek. Bu ifraz dosyasını hazırlayabilmek için bir AKP’li İlçe Başkanı’na ‘Buyur sen ifraz dosyasını hazırla’ diye verildi. Yani şu anda arsayı bölmeye çalışıyorlar. Bu nasıl alış veriş. Millet Bahçesi sadece yeşil alan olacaksa ve dükkânlar olmayacaksa, bunun tahmini maliyeti en fazla 20 bilemedin 25 milyon lira ve bunu belediye rahatlıkla yapabilirdi. Üstelik orada ki esnaf arkadaşlar da bu şekilde olursa çok mağdur olacaklar.”