Bodrum Belediye meclisi golf tesisi imar değişikliğini kabul etti!

Bodrum Belediye meclisi golf tesisi imar değişikliğini kabul etti!

Bodrum Belediye meclisi; Muğla Barosu' nun, çevrecilerin ve köylülerin bölgedeki su kaynaklarını kurutacağı gerekçesiyle karşı çıktığı golf tesisi yatırımı ile ilgili imar değişikliğini kabul etti...


Bölgede daha önce yapılmak istenen tesisle ilgili çalışmalar, tepkiler üzerine durdurulmuştu.  Bodrum Yarımadası'nda tarım alanlarının tamamen yok edildiğini belirten Prof. Dr. Doğan Kantarcı, "Bölgede su varsa verin onu köylüye, tarımla uğraşsın. Su kamunun ortak malıdır. Bir firmaya tahsis edilemez. Hava nasıl herkesin hakkı ise, su da herkesin hakkı. Bir firmaya tahsis edilemez" diye konuştu. 


Bodrum Belediye meclisinin aralık ayı olağan toplantısına, Kumköy sınırları içinde yapılmak istenen golf tesisi yatırımı damgasını vurdu.  Konuyla ilgili imar planı revizyon teklifi, oyçokluğuyla kabul edildi. 

Böylece golf turizm kompleksinin önü de açılmış oldu.  Muğla Barosu Başkanı Avukat Mustafa İlker Gürkan tarafından, 2011 yılında Bodrum Belediyesi'yle Çevre ve Orman Bakanlığı aleyhine Muğla İdare Mahkemesi'nde dava açılmış ancak yasal düzenlemelerin ardından baroların bu konularda dava açma ehliyeti bulunmadığı gerekçesiyle reddedilmişti. 


Çamlık köyü sakini Aysel Kaya da "Önce zeytinlik yapılıyor dendi, fidanlar dikildi, su için kuyular açıldı, iki gölet, bir helikopter pisti ve hangar yapıldığını duyduk. Ardından fidanların bir kısmının söküldüğünü duyduk. Biz içmeye su bulamazken golf için tarım alanları kurban ediliyor" dedi. 


Cumhuriyet