Bodrum'da inşaatlar hızlandı!

Bodrum'da inşaatlar hızlandı!Bodrum'da koronavirüs salgını ev kiralarını uçurdu. Bodrum'da merkez dışında ise yeni inşaatlar hız kesmiyor. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras inşaatların hepsinin imar planında yer aldığını söyledi.


Sözcü Gazetesi köşe yazarı Rahmi Turan, bugünkü köşesinde Bodrum'un imar durumunu kaleme aldı. 

İşte Rahmi Turan'ın 'Bodrum artık 82’nci il olmalı' başlıklı yazısı...

Türkiye turizminin göz bebeği Bodrum, tüm dünyada tanınan ünlü bir ilçemiz… Bir yabancıya “Türkiye'de hangi illeri biliyorsunuz?” diye sorsanız, il olmadığı halde Bodrum'u da bildiği illere ekler…

Bodrum bugün Türkiye'nin 82'nci ili gibidir. Bodrum'un böylesine büyüyeceğini ve nüfus olarak Türkiye'nin 57 ilini geride bırakacağını kim bilebilirdi? Halen Türkiye'de nüfusu 1 milyonu geçen 24 ilimiz var.

Bodrum nüfus olarak bu illerin hemen ardından gelen Eskişehir, Mardin, Trabzon, Malatya, Ordu, Erzurum, Afyonkarahisar illerinin arasında yer alıyor. Bu 7 ilin nüfusları 700 bin ile 900 bin arasında değişiyor.

Bodrum'un kış aylarındaki nüfusu 800 binleri buldu. Yaz aylarında bu rakam ikiye katlanacak ve Bodrum milyonluk kentler grubunda yer alacak.

Ben kış aylarında İstanbul'dayım ama yılın 12 ayını Bodrum'da geçiren dostlarım var. Ali Şen, Kemal Ulusu, Can Pulak, Arsal Tüzüner, Fatih Bozoğlu gibi… Bodrum haberlerini onlardan öğreniyorum. Arsal Tüzüner bana gönderdiği mesajda:

“Rahmi ağabey… Bodrum sevdalısı olduğunu hepimiz biliyoruz. Artık çok geniş aydın bir nüfusun yaz-kış yaşamaya devam ettiği Bodrum'un gerçek kişiliğine kavuşması gerekiyor. Bu nedenle Bodrum il olmalıdır. Lütfen bu teklifimizi duyur.” diyor.

Bodrum

★★★

Korona salgını günlerinde Bodrum ne halde?

Ev kiraları fırladı, bazı yerlerde İstanbul'un rakamlarını geçti.

İmar rantı kışa filan bakmıyor. Merkez dışında ortalık şantiye alanı gibi… Hele Gündoğan bölgesi! Denize sıfır 4 katlı inşaatların yapıldığı haberini alıyorum.

Can Pulak, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'a, imar rantını sordu. Aras, bir şey yapamadıklarını, inşaatların hepsinin imar planında yer aldığını söyledi.

Eskiden yapılan dikkatsiz planlar bugün Bodrum'un canına okuyor.

Bodrum Belediyesi, elindeki cılız imkânlarla ve koranavirüs salgınına rağmen iyi şeyler yapmaya çalışıyor.

Dip dibe yapışık yeni siteler, kamyonlar-kepçeler ve dozerler Bodrum'u bozmaya devam ediyor.

Yabancılar gayrimenkul yatırımında Bodrum'u tercih ediyor!