Bolu Büyükcami Mahallesi'nde yıkımlar başladı!

Bolu Büyükcami Mahallesi'nde yıkımlar başladı!


Bolu Merkez'deki Büyükcami Mahallesi'nde bulunan 14, 15, 16 ve 17 nolu parsellerde bulunan taşınmazların yıkımına başlandı.Yıkım esnasında oluşabilecek toz nedeniyle de su tankeri hazır bekletildi.


Kentsel dönüşüm kapsamında çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesinin ve bölgede rahatlama yaşanmasının hedeflendiği Bolu İli, Merkez, Büyükcami Mahallesi'nde bulunan  14, 15, 16 ve 17 nolu parsellerde bulunan taşınmazların yıkımına başlandı. Sabah saatlerinde başlayan yıkım nedeniyle bina çevresinde bulunan yollar trafiğe kapatıldı. Yıkım esnasında oluşabilecek toz nedeniyle de su tankeri hazır bekletildi.


Bolu EkspressHaber Bolu Olay Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Bir süredir tarihi mi değil mi tartışmalarına yol açan ve son olarak Bolu Belediyesi’nin tartışmalara açıklık getirerek yıkım kararı alınan taşınmazların yıkımına başlandı. Vatandaşlar yıkımı şaşkın bakışlarla seyretti.


Bolu Belediyesi, Büyük Cami Mahallesi’nde yer alan bölgede kentsel dönüşüm kapsamında düzenleme yapılacağını açıklamıştı. Açıklamada, Bolu Belediyesi’nin Bolu’nun tarihi ve kültürel değerlerinin korunması konusundaki hassasiyetinin her düzenlemede öncelik oluşturduğu kaydedilerek, düzenleme yapılacak bölgedeki binalarla ilgili ‘Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ tarafından “2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında kalan özellikleri taşımadığı”nın tespit edildiği vurgulanmış,  bu binaların ‘tarihi bina kimliği’ özelliklerini taşımadığı tespitinin yanı sıra söz konusu binalarla ilgili ‘Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ tarafından da “riskli yapı” kararı verildiğine dikkat çekilerek yıkım kararı ile ilgili tartışmalara açıklık getirilmişti.


Bölgede yapılacak kentsel dönüşüm çalışması ile çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesinin ve bölgede rahatlama yaşanmasının hedeflendiği Kentsel dönüşüm kapsamında Bolu İli, Merkez, Büyükcami Mahallesinde bulunan  14, 15, 16 ve 17 nolu parsellerde bulunan taşınmazların yıkımına başlandı

 

Bolu Olay