20 / 08 / 2022

Brent petrol düşüş seyri devam ediyor! İşte nedeni

Brent petrol düşüş seyri devam ediyor! İşte nedeni

Brent petrolün varil fiyatı nisan ayından bu yana ilk defa 100 doların altına düştü. Petrol fiyatlarındaki düşüşte, başta ABD olmak üzere dünya genelinde güçlenmeye devam eden resesyon endişeleri ve enflasyona ilişkin belirsizlikler etkili oldu.Merkez Bankalarının yükselen enflasyonu kontrol altına almak için para politikalarında sıkılaşmaya gitmesi, ekonomilerde resesyon beklentilerini yükseltti.

Öte yandan küresel piyasalarda da FED’in etkisi hissedilir oldu. FED durgunluk endişesiyle 0.75 oranında yapacağı faiz artırımını 50 baz puana çekebileceği görüntüsünü verdi. Dünya borsalarında yüzde 3'e varan kayıplar görülüyor. Güney Kore'de de enflasyonun neredeyse 24 yılın zirvesine çıkması, ekonomik büyüme ve petrol talebinin zayıflayacağına ilişkin kaygıları yükseltti.

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.