08 / 08 / 2022

Buca Cezaevi'nin kaldırılması için çalışmalar başladı!

Buca Cezaevi'nin kaldırılması için çalışmalar başladı!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Buca Cezaevi'nin kaldırılması için görüşmelere başladı.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve  İzmir  Milletvekili Hamza Dağ ile AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Buca Cezaevi'nin kaldırılması için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile görüşmelerde bulundu. 

Gündeme Bakış'ta yer alan habere göre; cezaevinin kaldırılması hakkında sürecin sorunsuz olarak sürdüğünü belirten AK Partili Hamza Dağ, "Yıllardır faaliyette olan Buca Cezaevi'nin artık fiziki ömrünü tamamladığını görüyoruz. Burası için ortak akıl ile değişik projeler oluşturulabilir. Yine Buca trafiğini rahatlatacak projelerin de önü açılabilir. İzmir için, Buca için oldukça önemli bir çalışma yürütülüyor. ve bu çalışma tüm paydaşlarla koordinasyon içerisinde sürdürülüyor. Tüm bu konularla ilgili Sayın Bakanımız Abdulhamit Gül'e bilgi verdik. Desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Süreç sorunsuz bir şekilde ilerliyor" şeklinde konuştu.

ORTAK AKIL İLE HAREKET EDİLİYOR

Süreci ilk başlattıklarında ortak akıl vurgusu yaptıklarından bahseden AK Partili Mahmut Atilla Kaya ise, "Sürecin başında, 'Ortak akıl ile hareket edelim. Buca için, İzmir için güzel ve faydalı olan neyse onu yapalım' demiştik. Gelinen noktada Buca Belediye Başkanımızın da içerisinde olduğu, tamamıyla açık ve şeffaf bir süreç yürütülüyor. Siyasi olarak farklı görüş ve duruşa sahip olabiliriz. Ancak yaşadığımız kentin ve hemşehrilerimizin faydası söz konusu olduğunda birlikte hareket edebiliyoruz. Bunu oldukça önemli buluyorum. Sayın Bakanımız Abdulhamit Gül'e desteği için çok teşekkür ediyoruz. Kendisi en yakın zamanda İzmir'e gelerek yerinde incelemelerde bulunacağını bize ifade etti. Hem cezaevinin kaldırılması, hem de jandarma lojmanlarının içinden geçen imar yolunun açılması konusunda önemli gelişmeler var. Bunları zaman içerisinde kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

61 YILLIK MAKUS TALİH TERSİNE DÖNÜYOR

Buca'nın girişinde bir zamanlar 'Cennet Buca'ya hoş geldiniz' yazısının olduğunu, ilçenin yeşili ve tarihi ile bilindiğinden bahseden Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, "Bugün 61 yıllık makus talihimiz tersine dönüyor. Biz, Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül'e, AK Parti İzmir Milletvekillerimiz Sayın Hamza Dağ ve Mahmut Atilla Kaya ile birlikte, cezaevi kampüsünün üst kısmında kalan imar yolunun açılması yönündeki projemizi sunduk. Sayın Bakanımızın konuya olumlu yaklaşması ve desteklerini iletmesi bizi çok mutlu etti. Kendisine ve bize eşlik eden vekillerimize tüm hemşehrilerim adına teşekkür ederim. Öte yandan Sayın Bakan, bu konudaki desteğini ilettikten sonra cezaevinin tümden kaldırılması konusunda da çalışmalar yapılacağını ifade etti. Biz sürecin fitilini 'Hizmetin siyaseti olmaz' diyerek Sayın Vekilimiz Mahmut Atilla Kaya'nın çok büyük destekleri ile birlikte ateşledik ve şimdi de Ankara'da çok somut bir adım atılmasına sevinçle tanık olduk. Gösterdiğimiz bu birlikle beraber Türkiye'ye de örnek olduk" dedi.