17 / 08 / 2022

Buğdayda zarar ettiren taban fiyat uyarısı: TMO'ya satmayanlar zarar edecek

Buğdayda zarar ettiren taban fiyat uyarısı: TMO'ya satmayanlar zarar edecek

Buğday taban fiyatını açıklayan Toprak Mahsülleri Ofisi, hasat edilen buğdaylarını TMO'ya satan çiftçilere 1000 lira prim verileceğini açıkladı. Ürünü tarladan açıklanan fiyatın üzerinde mâl eden üretici ise bu sene deftere zarar yazacak. İşte ayrıntılar..Elazığ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Karaca, açıklanan buğday taban fiyatlarını değerlendirdi. Karaca, “Buğdayın üretim maliyeti 6 lira 14 kuruş. Açıklanan rakam 6 lira 5 kuruş. Yani hemen hemen başa baş bir fiyat. Maalesef bu şartlarda üreticimiz her ne kadar olumlu gibi görünse de bu taban fiyatla ürettiğini bir sonraki yıla götüremeyecek bir duruma geldi. Yani karlılık oranı sıfıra düştü bu nedenle de başa baş bir üretim modeli oldu” dedi. 

2022 yılı arpa ve buğday taban fiyatları açıklandı. Açıklamaya göre bu yıl buğday için ton başına 6 bin 50 lira ve TMO’ya satılması halinde bin lira prim desteği, arpa için ise ton başına 5 bin 500 lira ve yine TMO’ya satılması halinde 500 liralık prim desteği verilecek.

Buğday rekoltesinin Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı rakamların altında olduğunu ifade eden Mehmet Karaca, vatandaş ve çiftçinin fiyat arışlarından etkilenmemesi için tedbirler alınması gerektiğine dikkat çekti.

Buğdayda zarar ettiren taban fiyat uyarısı: TMO ya satmayanlar zarar edecek

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.