Bülent Özmen’den korkutan İstanbul depremi uyarısı!

Bülent Özmen’den korkutan İstanbul depremi uyarısı!Gazi üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görevli Doç. Dr. Bülent Özmen İstanbul depremi ile ilgili korkutan bir uyarı yaptı.


Gazi üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görevli Doç. Dr. Bülent Özmen yaptığı son dakika açıklamasında İstanbul için korkutucu bazı bilgiler verdi. Sabah gazetesinde yer alan habere göre, yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen verilerde Silivri – Tuzla hattında önemli tehlike artışı bulunduğunu ve bu tehlikenin geçmişteki verilerin de üzerinde bulunduğunu söyledi.İşte son dakika gelişmesinin korkutan detayları…

Doç. Dr. Bülent Özmen, DHA'ya yaptığı açıklamada 1 Ocak 2019'da yürürlüğe giren 'Türkiye Deprem Tehlike Haritası' ile Türkiye için radikal değişikliklerin meydana geldiğini söyledi. Yeni harita ile birlikte özellikle İstanbul için '1'inci derece, 2'inci derece, 3'üncü derece' diye bahsedilen bölgelerin kalktığını belirten Özmen, yeni haritanın mevcut ve yapılacak binaları yakından ilgilendirdiğini dile getirdi.

"BU DEĞİŞİKLİK HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR"

Özmen, yeni deprem tehlike haritası ile yeni yapılacak binaların bu haritadan alınan parametrelere göre yapılacağını ve depreme dayanıklı olacağını söyledi. Mevcut binaların ve güçlendirme yapılması gereken binaların tespitinin de yine bu haritalara göre yapılacağını dile getiren Özmen, "Kentsel dönüşüm çalışmaları şu ara çok gündemde. Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bir eylem planı açıkladı. Kentsel dönüşüm altında belirlenen riskli binalar da artık yine bu haritaya göre belirlenecek. Dolayısı ile mevcut ve yeni yapılacak binaları da ilgilendirdiği için bu değişiklikler hepimizi ilgilendiriyor." deid.


"İSTANBUL'DA OLDUKÇA ÖNEMLİ"

İstanbul için yeni haritada tehlikeli alanların Marmara denizine kıyısı olan ilçeler olduğunu dile getiren Özmen, "Marmara denizine en yakın olan noktaları Silivri'den başlayıp Tuzla'ya kadar olan bütün yerlerde eski harita ile kıyasladığımızda deprem tehlikesinin çok yükseldiğini görüyoruz. Bu, İstanbul'da beklenen deprem açısından oldukça önemli. İki haritayı kıyasladığımızda yine Büyükçekmece bölgesi eski haritada ikinci derece deprem bölgesi içerisinde. Buradaki binalar 0.3 G'lik yer ivmesine dayanacak şekilde yapılıyordu. Eskiden bu harita ile birlikte olası bir depremde olması beklenen maksimum ivme değerinde yüzde 70'e yakın artış oldu" dedi.

"ANKARA'NIN DEPREM RİSKİ ARTTI"

Özmen, Ankara'da kent merkezi içerisinde yer alan Çankaya, Yenimahalle, Mamak, Keçiören, Etimesgut'un eski deprem bölgeleri haritasında dördüncü derece deprem bölgesinde gösterildiğini ve binaların 0.1 G'lik yer ivmesine göre yapıldığını söyledi. Özmen, "Şimdi bu yeni harita ile birlikte kent merkezindeki ilçelerde beklenen deprem parametlerinde yüzde 50'ye yakın artış oldu. Yani  Ankara  kent merkezindeki deprem riski eski haritayla kıyaslandığında arttığını görüyoruz" diye konuştu.


ÇANKIRI'DA MEYDANA GELEN DEPREM

Özmen, geçen Cumartesi günü Çankırı'nın Çerkeş ilçesinde meydana gelen depremlere ilişkin ise, şöyle konuştu: "Çankırı'da meydana gelen depremler 'Dodurga fayı' dediğimiz Kuzey-Güney doğrultusunda uzanan yaklaşık 30 kilometre uzunluğunda olan bir fay üzerinde meydana geldi. Ankara'da bu kadar fazla hissedilmesinin nedeni bu fayın doğrultusunun Ankara kent merkezine doğru uzanması. Dolayısı ile deprem dalgalarının bize doğru gelmesini sağladı. İkinci nedeni ise; Ankara'nın yüzde 50 kısmı zemin açısından sağlam değil. Üçüncü neden de; Ankara hep deprem bölgesi olarak düşünülmediği için binalar da ona göre yapılmış."


Kentsel dönüşüm yeni deprem haritasına göre yapılacak!

Ev alacaklar dikkat! Deprem tehlike haritası değişti!