Burhaniye'de doğa katliamını gizlemek için villaları yeşile boyadılar!

Burhaniye'de doğa katliamını gizlemek için villaları yeşile boyadılar!Burhaniye’ye bağlı Pelitköy’de 14 sene önce yüzlerce zeytin ağacı kesilerek müstakil villaların olduğu bir site inşa edildi. Daha sonra tepkiler üzerine yapılan doğa katliamını gizlemek için villaları yeşile boyadılar


Cumhuriyet Halk Parti'li belediyelerin Kaz Dağları ve çevresindeki doğayı tahrip edip beton yapılaşmaya nasıl yol verdiği, Burhaniye Pelitköy'de çekilen bu çarpıcı fotoğrafla ortaya çıktı.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Burhaniye'nin zeytinlikleri ile ünlü Pelitköy'ün tepesine hakim mevkiye yüzlerce ağaç kesilerek CHP'li Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova döneminde SS Berlin Yapı Kooperatifi adıyla yazlık bir site inşa edildi. Fakat belde sakinleri, 14 sene önce inşa edilen siteye "Yüzlerce ağacı kestiniz, doğayı mahvettiniz" diye tepki verince, site yöneticileri binaları yeşile boyayarak doğa katliamını gizlemeye çalıştı. Denize nazır yeşile boyanan müstakil vilların yer aldığı site ancak  İzmir  yolunda yakın mesafeden görülebiliyor. CHP'li Akova 2014 yılında seçim yarışını kaybetti.


Burhaniye

2014 yılı öncesinde belde belediyesi olarak yönetilen Pelitköy'de, denize hakim tepelerin olduğu bölgelerin tamamına yazlık siteler inşa edildi. Doğal güzelliği nedeniyle turizm rantının yüksek olduğu bölgede, zeytin ağaçları kesildi ve imara açıldı. Pelitköy'ün tepesine hakim mevkiye inşa edilen yazlık sitelerden biri, belde sakinlerinden çok tepki görünce yeşile boyandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bir dönem yazlığının bulunduğu Pelitköy, Körfez bölgesinin yeni inşaat bölgesi olarak gösteriliyor. Burhaniye ilçesine bağlı bir mahalleye dönüşen Pelitköy'de, yeni site inşaatları da hız kesmeden sürüyor.


Burhaniye


2012 yılında Büyükşehir Belediyesi olması kararlaştırılan iller arasında yer alan Balıkesir'de, beldelerin mahalleye dönüştürülerek üst denetimlerin duruma hale gelmesi, beldedeki imar hareketlerini de hızlandırdı. İmar ruhsatı ve plan tadilatı hızlandırılarak yeni yapılacak site ve yazlık inşaatlarına yol verildi. Kılıçdaroğlu'nun da yazlık evinin yer aldığı İpekkum Sitesi de 2007 yılında Pelitköy'de inşa edildi. Havuzlu bir site içindeki yazlık ev Kılıçdaroğlu ailesi tarafından geçtiğimiz senelerde satıldı.

Burhaniye

TUTUKLAMA KARARI ÇIKMIŞTI


Pelitköy'de 10 sene boyunca CHP'den belediye başkanlığı yapan Hüseyin Kayacık döneminde imar yolsuzlukları ve kaçak yapılaşma nedeniyle gündeme geldi. 2004 yılında imar ve yolsuzluk nedeniyle operasyon yapılan Pelitköy'de, belediye başkanı ve kamu görevlileri hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı. Kayacık hakkında 2005 yılında imar ve yolsuzluk suçlaması nedeniyle dava açıldı. İmar tadilatı ve ihale yolsuzlukları suçlamasıyla yargılanan Kayacık, 2014 yılı seçimlerinde aday gösterilmediği için partisinden istifa etti.


Burhaniye

YEŞİLLENDİREMEYİNCE YEŞİLE BOYAMIŞLARDI


İzmir Narlıdere'de 2016 yılında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi'nin açılışında CHP'li belediyenin vadiyi yeşil bir madde püskürterek "yeşillendirdiği" ortaya çıkmıştı. Vadinin yamaçlarına püskürtülen yeşil boyalar yağan hafif yağmurun etkisiyle birçok noktada akmıştı. Tüm bunlara rağmen dönemin Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'un, törendeki konuşmasında yeşillendirme çalışmasının "hydroseeding yöntemiyle çimleme" çalışması olduğunu söylemesi vatandaşlara "Bu kadarına da pes" dedirtmişti.

Edremit'te 50 yılda yapılacak inşaat, 25 yılda dikildi!