Bursa Terminal Cami açıldı!

Bursa Terminal Cami açıldı!BURULAŞ Şehirlerarası Otobüs Terminali esnafının desteğiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa ettirilen Terminal Camii, Başkan Alinur Aktaş tarafından ibadete açıldı.


Her gün 1.500’e yakın aracın giriş çıkış yaptığı, binin üzerinde kişinin çalıştığı ve onbinlerce vatandaşın kullandığı BURULAŞ Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin önemli eksiklerinden biri daha giderildi.  Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Terminal içerisindeki mescidin yetersiz kalması üzerine harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2016'da temelini attığı cami inşaatını tamamlayarak hizmete aldı. Cami açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, önceki dönem belediye başkanı Recep Altepe, Bursa İl Müftüsü İzani Turan, Terminal Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Burhan Turan ve çok sayıda esnaf katılım gösterdi. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, İmam Hatip Murat Korkut tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti de yapıldı. Cami, protokol konuşmalarından sonra İl Müftüsü İzani Turan’ın ettiği dua ile teravih namazı öncesinde ibadete alındı.
 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı konuşmada, her gün sayısız kullanıma sahne olan terminalin en önemli eksikliklerinden birinin giderildiğini belirtti. Daha önce terminal içerisinde yer alan mescidin yetersizliği sebebiyle bölge esnafından gelen yoğun talep üzerine harekete geçtiklerini söyleyen Başkan Aktaş, özgün mimarisiyle Bursa’ya değer katacak bir ibadet mekanını hizmete almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.  Caminin inşaatına 2016 yılında başlandığını dile getiren Başkan Aktaş, “Mimarisi, malzeme kalitesi, işçiliği ve çevre düzenlemesiyle ayrıcalıklı bir yapı olan Terminal Camii’nin bir an önce hizmete başlaması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük. Nihayetinde böyle mübarek bir ayda bu açılışı yapmak bizlere nasip oldu. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Caminin 602 metrekare inşaat alanına sahip olduğunu, zemin ve asma kat şeklinde yaklaşık 2.5 milyon TL’lik bir harcama ile kullanıma alındığını vurgulayan Başkan Aktaş, “Abdest alma üniteleri, tuvaletleri, parke, bordür, aydınlatma ve yeşil alan düzenlemeleriyle bölgemiz modern bir yapı kazanmış oldu” dedi.

Etkinlikte, önceki dönem belediye başkanı Recep Altepe de söz alarak konuştu. Caminin yapılmasında emeğe geçenlere teşekkürlerini sunan Altepe, “İnşallah herkes, Bursa’nın özelliklerini taşıyan bu mekana sahip çıkar. Allah yapılan ibadetleri, hayırları kabul etsin” dedi.

Terminal Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Burhan Turan da 3 yıl önce başlayan faaliyetlerin Alinur başkanın çalışmalarıyla son bulduğunu belirtti. Cami yapılırken terminal esnafının da dışarıdan vatandaşların da yardımlarını esirgemediğini dile getiren Turan, “Umuyorum ki burası, evliyalar şehri Bursamıza yakışan bir ibadet mekanı olmuştur” dedi.