Bursa Yıldırım'a 2 katlı aile sağlığı merkezi geliyor!

Bursa Yıldırım'a 2 katlı aile sağlığı merkezi geliyor! Bursa Yıldırım'a 2 katlı aile sağlığı merkezi geliyor!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım'daki itfaiye binasını tahliye ederek aile sağlığı merkezi inşaatına hazırlanıyor.


Bursa Büyükşehir Belediyesi, il merkezinde yoğun yapılaşma sebebiyle sosyal donatı alanlarından mahrum kalan mahallelere el attı.


Bursa'nın depreme karşı büyük risk taşıyan yapı stokunu sağlık ocağı, yol, spor tesisleri ve meydan düzenlemesiyle eriten Büyükşehir Belediyesi, hem eski binaları ortadan kaldırıyor, hem de bu bölgeleri yeni sosyal donatı alanlarıyla güzelleştiriyor. Yoğun yapılaşma sebebiyle sosyal donatı alanlarından mahrum olan Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği yıkarak yenileme çalışmaları kapsamında bir aile sağlığı merkezine daha kavuşacak. Yıldırım'da bulunan itfaiye binasını tahliye eden Büyükşehir Belediyesi, yapının yıkımını törenle gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin de katıldığı törenle yapılan yıkımlarla birlikte yaklaşık 750 metrekarelik alan açığa çıkacak ve buraya 2 katlı aile sağlığı merkezi yapılacak.


Yıldırım'daki itfaiye binasının yıkım törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle yoğun yapılaşmanın bulunduğu bölgelere sosyal donatı alanları kazandırabilmek için yıkarak güzelleştirme çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Sıkıntı çekilen alanlardan birinin Yıldırım semti olduğunu belirten Başkan Altepe, Yıldırım Camii'nin bulunduğu caddede uzun yıllardır süren sağlık ocağı probleminin gerçekleştirilecek yatırımla birlikte giderileceğini kaydetti. Bölgedeki sağlık çalışmalarının yarım asırdır Yıldırım'daki külliye içerisindeki bölmelerden birinde yürütüldüğünü belirten Başkan Altepe, "Benim de çocukluğumdan beri hizmet aldığım sağlık ocağıydı. Külliyenin restorasyonu gündeme gelince, yeni bir sağlık ocağı ihtiyacı doğdu. Alanın dar olduğu bölgede bizler de çalışmayı başlattık. İtfaiye binasıyla birlikte batı tarafındaki arsaları kamulaştırdık. Büyükşehir olarak artık bizim için çok önemli olmayan itfaiye binamızı boşalttık. Su anda buranın yıkımını gerçekleştiriyoruz" dedi.


Yatırımın 750 metrekare taban alanı olduğunu, bunun 250 metrekaresinin üzerine de 2 katlı olarak aile sağlığı merkezinin inşa edileceğini söyleyen Başkan Altepe, "Şu anda proje çalışmaları tamamlanıyor. Buraya şık bir kentsel tasarım projesi uygulanacak. Aile sağlığı merkezimiz gerek binası gerekse çevre düzenlemesiyle Yıldırım'a değer katacak. İnşallah inşaata en kısa sürede başlayacağız. Hedefimiz bu yıl içinde merkezi hizmete alabilmek. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Şimdiden semtimize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.


Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de açıklamasında, eski itfaiye merkezinin yenileneceğini vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür etti. 


Bursa Sokak