Bursa'da antik kent üzerine kurulan AVM mühürlendi!

Bursa'da antik kent üzerine kurulan AVM mühürlendi! Bursa'da antik kent üzerine kurulan AVM mühürlendi!

Bursa Mudanya'da 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti'nin liman kısmındaki kalıntıları üzerine kurulan AVM'ye ait eğlence ve oyun merkezi "İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsat Yönetmeliğine" aykırı olduğu için mühürlendi...Bursa Mudanya'da 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti'nin liman kısmındaki kalıntıları üzerine yapıldıktan sonra imar barışından yararlanılarak açılan AVM'deki eğlence ve oyun merkezi, CHP'li Mudanya Belediyesi tarafından "İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsat Yönetmeliğine" aykırı olduğu sebebiyle mühürlendi.

Sözcü Gazetesi'nden Halil Ataş'ın haberine göre, yargı süreci sürerken, “İmar barışı” başvurusu yapılarak, yapı kayıt belgesi alınan AVM’deki eğlence merkezi için belediye kapatma kararı aldı. Mudanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri aynı AVM’de bulunan kafe ve market depoları için de mühürleme tebligatı gönderdi.

TÜRKYILMAZ: MÜHÜRLEDİK

Bursa’nın Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Myrleia için yasaların getirdiği ölçüde tüm hakkımızı kullanıyoruz. AVM’nin arkasında bulunan umuma açık eğlence yerlerinin ruhsatta yer almaması ve her birime ayrı ruhsat alınma şartlarında eksiklik bulunması nedeniyle mühürleme gerçekleştirdik” diye konuştu.

MYRLEİA’YA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Hayri Türkyılmaz, Mudanya’nın ilk kurulduğu yer olan Myrleia’ya hep birlikte sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti ve sözlerine şu şekilde devam etti:

"İnanıyorum ki sonunda kazanan Mudanya olacak” diyen CHP’li başkan Hayri Türkyılmaz, “Yapı Kayıt belgesi ile işletme ruhsatı alının AVM ile ruhsat üzerindeki diğer faaliyet konuları kısmında oyun yeri ve kafe hizmeti bulunmadığından, ruhsat taleplerinde bu işletmeye ilişkin bir beyanları olmadığından kapatma işlemini gerçekleştirdik.

Umuma açık eğlence yerlerine ruhsat verilirken emniyet görüşünün alınması gerekir ancak böyle bir görüş alınmamış, böyle bir talepleri de ruhsat başvurularında yoktur. Faaliyet konusu içerisinde bulunmadığından kafe ve depo alanları için de ayrı ayrı ruhsat gerektiğinden mühürleme işlemi yapılacak."

ANTİK KENT 2011 YILINDA ORTAYA ÇIKARILDI

Myrleia Antik Kenti, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nün 2011'de Ömerbey Mahallesi sınırları içinde yaptığı kazı çalışmalarında ortaya çıktı. Mudanya Belediyesi, gün yüzüne çıkan 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’ni arkeopark olarak açık hava müzesine dönüştürmek için çalışma yapmaya başlamıştı.