Büyükçekmece Adliye binasına depreme dayanıksız raporu: Göçme riski var!

Büyükçekmece Adliye binasına depreme dayanıksız raporu: Göçme riski var!



Uzmanlar büyük İstanbul depreminin kapıda olduğuna ve acilen önlem alınması gerektiğine her gün dikkat çekerken Büyükçekmece Adliyesi’nin depreme dayanıksız olduğu Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) çerçevesinde alınan raporla öğrenildi. 


Büyükçekmece Belediye Başkanlığı’na ait olup Adalet Bakanlığı’na tahsis edilen Büyükçekmece Adliyesi’nde TBDY yönetmeliğine göre inceleme yapıldı. 2018'den sonra alınan raporda adliye binasının depreme dayanıksız olduğu, yapının güçlendirilmesinin teknik açıdan sorunlu olduğu, depremde ağır hasar ve yıkım riski taşıdığı belirlendi.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre; Büyükçekmece Belediyesi binanın acilen boşaltılması için Büyükçekmece Başsavcılığı’na resmi yazı yazdı. Fakat bina üzerinden geçen aylara rağmen kullanılmaya devam ederken adliye personelinin ise oldukça tedirgin olduğu belirtildi. 

‘GÖÇME RİSKİ TAŞIYOR’

Bu tespit üzerine Büyükçekmece Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Müdürlüğü 16 Mart 2020 tarihinde Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na tahliye konulu resmi bir yazı yazdı. Yazıda Büyükçekmece Adliyesi Ana Hizmet Binası olarak kullanılan binanın TBDY’ye göre kontrollü hasar performansını sağlamadığı, yapının göçme bölgesinde kaldığı, depremde ağır hasar ve göçme riski olduğu, mevcut hali ile kullanılmasının risk oluşturduğu bildirilerek, acilen tahliye edilmesi gerektiği belirtildi. 

Fakat üzerinden geçen zamana rağmen adliye binası tahliye edildi. Yargısal faaliyetlerin devam ettiği adliyede ise personelin bu durumdan oldukça tedirgin olduğu, binanın acilen boşaltılmasını istediği belirlendi. 

Naci Görür: İstanbul'da 2 fayda deprem bekliyoruz!

Ahmet Ercan'dan korkutan açıklama! O fayda yıkıcı deprem bekleniyor!

İstanbul'da depremde hemen yıkılacak 36 bin bina var!