25 / 06 / 2022

Çatalca ve Silivri’ye metro geliyor!

Çatalca ve Silivri’ye metro geliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Her yerde metro her yere metro” anlayışıyla yürüttükleri raylı sistem yatırımlarından Silivri’nin de nasibini alacağını söyledi.
Silivri’de AK Parti İlçe merkezini ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha sonra mülki amirler, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve basın mensuplarıyla buluştu. Buluşmada İstanbul Milletvekilleri Tülay Kaynarca ve Nurettin Nebati, Silivri Kaymakamı Faruk Bekarlar, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu da yer aldı.


“15 Temmuz gibi ekonomik mücadele başlatmalıyız”


Türkiye’de herkesin kaderinin birbirine bağlı olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “Herkes görevini en iyi şekilde yapmalı. Ben de en iyi belediye başkanı nasıl olmak için öyle çalışıyorum. 15 Temmuz’da verdiğimiz milli mücadele gibi ekonomide de bir milli mücadele vermeliyiz. Daha çok çalışacağız. Türkiye’nin sanayisini ve geleceğini birlikte kuracağız. Bu topraklarda bin yıllık tarihi olan bir millet olarak bugün hak ettiğimiz noktada değiliz. Bu gayretle sizlere hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu konuda bize sunulan doğru projeleri desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.


İstanbul’a 16.3 milyar lira yatırım…


İstanbul’un nüfus olarak dünyanın 124 ülkesinden, ekonomi olarak 117 ülkesinden büyük olduğunu, bir ülke özelliği gösteren şehrin her ilçesinin bir il gibi iklimi ve endemitiyle dahi farklı özellikler gösterdiğini anlatan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları hakkında şu bilgileri verdi;


“İBB’nin 2016 bütçesi 38.5 milyar lira, yatırım bütçesi 16.3 milyar lira. Yüzde 99 hatta yüzde yüz realize edilen bir bütçemiz var. Silivri’ye 2004’ten bu yana 1 milyar 625 milyon liralık yatırım yapmışız. Bunun sadece 651 milyonu su ve doğalgazla ilgili yatırımlar. Yollarla ilgili de 500 milyon liralık yatırım yaptık. Daha da yapacağız. Gereken hizmet neyse biz orda varız.”


Türkiye’nin en büyük çevre yatırımlarından biri Silivri’ye…


Silivri’nin yapılan ulaşım yatırımlarıyla yazlıkçı bir sayfiye ilçesi olmaktan çıkarak insanlarının her gün İstanbul ile temas ettiği bir ilçeye dönüştüğünün altını çizen Başkan Topbaş, “Silivri’nin 41 kilometrelik sahil bandında itfaiyemizin cankurtaranları var. Sadece bu yıl İstanbul genelinde 6 bin civarında kurtarma faaliyeti gerçekleştirmişiz. Sadece 2 kişi boğulmuş 2004’ten bu yana ise 40 binin üzerinde insanı kurtardık. Bizden önce bir yılda 100 civarında insan denizde boğuluyordu. Denizlerde hayatın normale dönmesi için de çok ciddi çevre yatırımları yapıyoruz. Bu sene de balık mevsimi bol ve bereketli olacak deniliyor. Şu ana kadar İstanbul’daki atıksuların yüzde 97’sini kontrol altına aldık. Bunun yüzde 50’den fazlası da ileri biyolojik arıtma. Selimpaşa’da 22 kilometrelik Türkiye’nin en büyük kuşaklama kolektörü ile ileri biyolojik arıtme tesisini yaptık. Şu anda deneme yapılıyor. İnşallah Ekim gibi açacağız. İleri biyolojik arıtmalarla Silivri’de denizin kirlenmesinin önüne geçiyoruz. Sadece bu yatırımlara 350 milyon lira harcadık” diye konuştu.


Çatalca ve Silivri’ye metro müjdesi…


“Sizin kaynaklarınızın kuruşunu heder etmeden hizmete dönüştürmek zorundayız” diyen Topbaş, “Her yerde metro her yere metro” anlayışıyla yürüttükleri raylı sistem yatırımlarından Silivri’nin de nasibini alacağını, 2019 sonrasında Halkalı’dan Çatalca’ya bir metro hattı geleceğini, Silivri için de bir metro hattı planladıklarını müjdeledi.


İstanbul genelinde devam eden ve yapacakları metrolarla nihai raylı sistem uzunluğunun bin kilometreyi geçeceğini ifade eden Topbaş, Silivri’ye yapılan yatırımlarla ilgili de şu bilgileri verdi;


Boğluca Deresi bitiyor Silivri sahili güzelleşiyor


“Boğluca Deresi bizi yordu. Islah ve çevre düzenlemesi çalışmasında sona doğru geliyor. İstedik ki insanlar sandallarla gezsinler, kenarında piknik yapsınlar. Dere üzerindeki köprüyü de projelendirerek en iyi şekilde yeniden yapıyoruz. Denizden 10 kilometrelik içeriye doğru yürünen bir sahil bandı oluşturuluyor. Dere kenarında İSKİ’ye ait olan yeri de mükemmel bir düzenleme yapıyoruz. Buradan da batıya doğru sahili yeniden düzenleyerek Silivri’de çok daha güzel bir sahil oluşturacağız. Silivri merkez caminin çevresinde bir düzenleme için çalışıyoruz. Diyanet sitesiyle ilgili proje bitmek üzere önemli bir kompleks olacak. İBB olarak Silivri’de yeni bir emniyet binası yapacağız. Tarihi Mimar Sinan Köprüsü’ndeki restorasyon çalışmaları sürüyor. Çevresini de düzenleyerek orada bir sosyal tesis mantığında halkımızın rahatlıkla gezip dolaşabileceği bir yeşil alan oluşturuyoruz.”

Silivri’de 740 dönümlük bir alanda tema park oluşturmak için çalışma yaptıklarını, Sinekli Göleti’nin düzenlenmesi için proje yaptıklarını aktaran Topbaş, “İstanbul’un köyleri sıcak asfaltla, su, doğalgaz ve park bahçelerle bizim dönemimizde tanıştı. Değirmenköy Göleti’ne kapalı sulama sistem kurulması için talimat verdim. Suyun tarımda daha etkili kullanılması için hemen çalışmayı başlatıyoruz. Çatalca’da yaptığımız gibi buradaki Roman vatandaşlarımızı da aynı şekilde sağlıklı konutlara kavuşturacağız. Silivri’de 3 tane kapalı spor salonu yaptık. Şimdi 3 tane daha yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak olimpiyatlara 8 sporcu gönderdik. 5 madalyayla döndük. Türkiye’nin toplam 12 madalyasının 5’ini İBB Spor Kulübü getirdi” ifadelerini kullandı.İBB